Radna grupa za primjenu protokola o sprječavanju nasilja u porodici održala je radni sastanak sa ciljem da se, kako je istaknuto, osnovne i srednje škole što više senzibiluju i pruže podršku učenicima koji su direktno ili indirektno žrtve porodičnog nasilja. “Evidentno je da postoji porast ovog oblika negativnog ponašanja i ono što je cilj i nama ovdje kao lokalnoj zajednici, ali svakako i svim našim sugrađenima širom Republike Srpske i uopšte, ja se nadam  u svijetu, da se nasilje u porodici i svaki drugi oblik nasilja suzbije, spriječi i da se naravno djeluje preventivno u smislu osnaživanja svakog pojedinca, svake potencijalne i moguće žrtve. Naravno i  svakoga od nas da na neki način znamo da se  odbranimo od takvih situacija u životu”, rekla je Olivera Brdar Mirković, koordinator Radne grupe.

U Centru za socijalni rad ističu da nijedna osoba nije dužna da trpi nasilje, poručujući da je važno da se nasilje u porodici prijavi. “Najbitnije je da se nasilje prijavi kada se desi. Ako ne Centru onda policiji na broj telefona 122. Ako žrtva nije spremna da nasilje odmah prijavi jednom od subjekata zaštite, onda je bitno da ima neku osobu od povjerenja, blisku osobu koja će joj priužiti zaštitu i podršku pa će je osnažiti i vremenom će ona nasilje prijaviti jednom od subjekata zaštite”, kaže socijalni radnik Ivana Ećim.

Medicinska struka upozorava da su djeca najranjivija bez obzira da li su direktno ili indirektno izložena nasilju. “Dosta je bitno da znamo da su djeca ne samo direktne žrtve porodičnog nasilja, nego da se porodično nasilje dešava pred očima djece i da su oni tada takođe indirektne žrtve, i određene stvari proživljavaju na svoj način. Ukoliko se ne razgovara o tome možda i na ovakve načine i prenosi dalje  u škole, onda se mogu  razvijati različite vrste poremećaja ponašanja u različitim uzrastima, poremećaj impulsa i svih ostalih stvari koje su vezane za psihijatriju”, napominje doktor Goran Račetović, načelnik Centra za zaštitu mentalnog zdravlja.

Stručnjaci kažu da škole imaju važnu ulogu u ublažavanju posljedica, ali i prevenciji porodičnog nasilja. Predstavnici obrazovnih ustanova ističu da njihove stručne službe prepoznaju nasilje i pojašnjavaju koje radnje preduzimaju. “Kada se desi slučaj porodičnog nasilja, postupamo po protokolu kako nam je definisano. Stručna služba uključuje  Centar za socijalni rad, Centar javne bezbjednosti, a ako je ne daj bože bilo fizičkih povreda i Dom zdravlja, odnosno službu hitne pomoći da konstatuje povrede. Drago mi je da se o tome na časovima odjedinskih zajednica priča i da to više nije tabu tema, već razgovaramo o tome, preventivno djelujemo, a ako se desi, tu smo i da djelujemo onako kako je u skladu sa protokolem”, kaže Bojana Vučenović, direktor Srednjošklskog centra Prijedor

Na sastanku radne grupe za primjenu protokola o sprječavanju nasilja u porodici naglašeno je da nasilje u porodici nije  privatna stvar nego ozbiljan društveni problem i da tolerancija na to mora biti na nultoj tački.

Izvor: kozarski.com