Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici u četvrtak 19. decembra obilježavaju Svetog Nikolu. Koliko je rasprostranjena proslava Nikoljdana kako se još naziva ovaj veliki praznik, pokazuje i dobro poznata rečenica koja se vezuje za Svetog Nikolu: “Pola vjernika slavi, polovina ide na slavu”.

Pravoslavni vjernici u četvrtak obilježavaju krsnu slavu posvećenu Svetom Nikoli, najvećem dobročinitelju, zaštitniku putnika i domorodaca, koja se smatra i najmnogobrojnijom krsnom slavom u Srba. Postoje mnogi običaji koji su podrazumijevani na dan slave, međutim srpski vjernici ponekad se ogriješe upravo na Svetog Nikolu.

Jedan poguban i štetan običaj se polako iz neupućenosti u nekim našim krajevima uvlači u narod. Naime, kada neka slava padne uz post, ili u srijedu ili petak, na primjer Nikoljdan, koji je uvijek u Božićnom postu, taj dan se obavezno posti, bez obzira na to da li porodica iz nekih razloga ne posti taj post.

Spremati mrsnu hranu za slavu je veliki i pogubni grijeh ako je post. Bolje je ne slaviti, nego praviti javnu sablazan i navoditi na grijeh druge (goste) da mrse na veliki praznik u vrijeme kada crkva naređuje post. Kad slava padne u srijedu ili petak, a nije post, gozba i mrsni slavski ručak može se odložiti za naredni dan.

Pogrešno je, kako to neki čine, na dan slave kada je post, “prikazati” na trpezi malo ribe i posne hrane, a poslije postavljati i služiti mrsnu hranu.

To je svojevrsno licemjerje, i nije dostojno hrišćanina, Srbina i pravoslavca, pogotovo kada se zna da se može čak ljepše i jeftinije pripremiti ručak od ribe i posne hrane. Postoji čak i kuvar sa receptima za pripremanje posnih jela, koji bi trebalo da koriste domaćice koje pripremaju posnu slavu, pišu Novosti.

Autor: Srpskainfo

FOTO: SPC