Veliki broj medicinskih radnika okupio se danas ispred prijedorske bolnice izražavajući nezadovoljstvo zbog, kako su rekli, loših uslova za rad i niskih primanja. U strukovnom sindikatu medicinskih sestara i tehničara smatraju da je Vlada Republike Srpske kao poslodavac zanemarila ovu zdravstvenu ustanovu. “Mislim da je bolnica u Prijedoru napuštena od Republike Srpske, Vlada je poslodavac i tražimo cijenu   rada  od 200 maraka. Povod protestnog okupljanja je  nezadovoljstvo zdravstvenih radnika,  uslovima rada i sramnim povećanjem plati od 100 maraka. Moramo reći da sindikatu to nije prihvatio, to je odluka Vlade, tu se nema šta prihvati ili ne prihvatiti. Ovo je početak naše borbe za bolje uslove rada, za neka normalna primanja”, navela je Ivana Davidović, predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara prijedorske bolnice.

Sindikalci traže povećanje plate od najmanje 200 maraka i renoviranje bolnice kako bi zaposleni imali bolje uslove za rad, a pacijenti za kvalitetnije liječenje. “Ovim protestom iskazali smo naše nezadovoljstvo jer u ovoj ustanovi uslovi za rad su loši, plate su nam zaista male. Ovo povećanje od sto maraka koje sada ide srednjem stručnom kadru medicinskog osoblja za nas je neprihvatljivo. Ono što Sindikat zdravstva i socijalne zaštite traži, jeste cijena rada od 200 maraka. Tako bi povećanjem plate bili obuhvaćeni svi radnici”, istakla je Zora Jordan, predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite radnika zaposlenih u zdravstvu.

U Sindikatu doktora medicine regije Prijedor kažu da su uslovi rada u prijedorskoj bolnici na kritično niskom nivou, dodajući da je protestno okupljanje samo početak borbe za ostvarivanje većih primanja i boljih uzslova za rad. Najavili su i radikalnije mjere. “Mi ćemo istrajati u našoj borbi, spremni smo i na radikalnije mjere. To će biti u narednim sedmicama oblučeno, a moguć je i potpuni prekid rada. Hitni slučajevi biće zbrinuti, sve ostalo će stajati, pa ćemo vidjeti dokle će to otići.  Ako je nekome u interesu da zdravstvo i dalje pada nisko, pada će, ali mi nećemo odustati, mislimo da ćemo postići neki rezultat. Što se tiče bolnice Prijelor, vidjeli ste slike i snimke prethodnih dana, ali to nije ništa novo. Gledali smo to i prethodne dvije godine. Krov koji je rekonstruisan, na nekim mjestima očigodno opet pušta, ugroženi su i odjel onkologije i odjel operacione  sale. Šok soba gdje leže najkritičniji pacijenti pliva u vodi. Stavljaju se kante, primitivni neki način izbrinjavanja. Slike već obilaze i region, to je nešto što mislimo da je sramotno”, rekao je doktor Davor Hrnjić, predsjednik Sindikata doktore medicine prijedarske regije. Poručio je da radnici bolnice neće čekati još dugo.

U Udruženoj sindikalnoj organizaciji doktora i sestara   prijedorske bolnice navode da je i nedostatak kadrova veliki problem. “Naveo bih primjer hitne pomoći Prijedor, koja bi za normalno funkcionisanje trebalo da ima osam ljekara, a funkcionišu sa pet. S tim što je za sljedeću godinu najavljen odlazak jednog ljekara u penziju, jedan ljekar odlazi za Banjaluku, jedna koleginica prelazi u bolnicu,  jedna koleginica je najavila odlazak za Srbiju, znači oni će sa pet spasti na jednog ljekara. Kad se vrati još jedan kolega sa specijalizacije, to su samo dva ljekara”, rekao je doktor Stanko Baćo, predsjednik Udružene sindikalne organizacije doktora i sestara   prijedorske bolnice. Dodao je da u zdravstvenom sektoru postoje slični problemi i u drugim dijelovima Republike Srpske, navodeći da u novoj bolnici u Trebinju nema ortopeda, u Istočnom Sarajevu nema anesteziologa, a u banjalučkim domovima zdravlja nedostaje veliki broj porodičnih doktora. “Nezadovoljstvo je veliko, a problem su oni ljudi koji ne iskazuju svoje nezadovoljstvo, nego uče strane jezike, pakuju se i polako odlaze”, rekao je doktor Baćo.

Komentarišući protest radnika, vršilac dužnosti direktora prijedorske bolnice Miroslav Bijelić je istakao da podržava sindikalno organizovanje. Dodao je da uprava bolnice provodi zakonska rješenja koja se donose na višem nivou, gdje spadaju  i koeficijenti i visina plate. Bijelić je prokomentarisao i trenutne uslove  rada,  navodeći da je bolnica izgrađena prije 40 godina i da od tada nije sistemski rekonstruisana. “Neki dijelovi i uslovi rada nisu najbolji i to je više nego jasno i vidljivo. Postoje određeni problemi. Najveći problem koji smo imali u proteklom periodu, ono što je vidljivo, to je problem sa prokišnjavanjem na ravnom krovu.  Bolnica ima oko 24.000 kvadrata i više stotina prostorija. U odeređeni broj prostorija došlo je do prodora vode. U proteklom periodu sanirali smo dio krova iznad operacionih sala i tu nije došlo do prodora vode”, rekao je Bijelić.

Medicinski radnici i uprava prijedorske bolnice slažu se u ocjeni da je ovoj zdravstvenoj ustanovi neophodno vratiti ugled kakav zaslužuje, a kvalitet usluga preko boljih uslova za rad, sa većim primanjima i bez kišnice po hodnicima i sobama za pacijente, podići na viši nivo. I jedni i drugi očekuju da će Vlada imati razumijevanja za bolnicu koja je u ozbiljnim problemima.

Izvor: kozarski.com