Mali Božić ili Srpska nova godina, Srpska pravoslavna crkva i vernici praznuju 14. januara po julijanskom kalendaru.
Istog dana, 14. januara, obilježava se i slava Svetog Vasilija Velikog, a za ovaj dan vezuju se mnogi običaji i sujeverja.
Neki od ovih običaja imaju dublje značenje i zadržali su se još od predhrišćanskih vremena. Stari kažu da na ovaj dan nikako ne bi trebalo svađati se, jer će vas u protivnom cijele godine “tjerati baksuz”. Zato je bolje prećutati i oprostiti svaku uvredu.
Običaji i vjerovanja na Mali Božić
Ujutro, na Mali Božić, običaj je bio u nekim selima da domaćica uzme sneg i, utrčavši u sobu, baci ga na djecu vičući: “Bježi vruća, gonite studena!”.
Vjeruje se da se time štite djeca od vrućice ili groznice. Poslije ovoga, djeca bi skidala sa sebe odjela i prebacivala ih preko grana šljiva ili jabuka, kako bi se “očistila od vaši”.
Dolazak položajnika
Na ovaj dan dolazi i polaznik ili položajnik, a u nekim srpskim selima domaćica mu jednom pređom veže teme i donju vilicu, a drugim čelo i zatiljak, da zvjeri ne bi napale stoku.
Paljenje vatre na raskršćima
U mnogim mjestima Vojvodine i danas je običaj da se na raskršićima pale vatre, što, uz čistilačko dejstvo, ima i ulogu jačanja Sunčeve svetlosti i toplote. Iz istih razloga su u Hercegovini ostatke badnjaka od Božića spaljivali na Mali Božić.
Gatanje djevojaka
Novo ljeto valja dočekati budan, pa su u ovom bdjenju mnoge djevojke predviđale da li će se te godine i za koga udati.
Među ovim gatkama je posebno zanimljivo gatanje djevojaka u nekim srpskim krajevima. Djevojke su prije svanuća , popevši se na tavan, bacale obuću kroz vrata na dvorište, pa ako obuća, kad padne, bude usmjerena od kuće – znak je da će u tom pravcu otići, odnosno udati se.
Čuvajte se i – ne dremajte
U nekim krajevima vjeruje da se treba čuvati da vas neko ne prevari.
Isto tako je bitno da se ovaj dan ne drijema, jer ćete čitave godine biti pospani i umorni, prenosi B92.
Autor: Srpskainfo
FOTO: MARINA ĐUKIĆ/RINGIER