Prošla godina bila je teška i izazovna. Ozbilјna ekonomska kriza potresla je zemlјe Evropske unije, koje su najznačajniji spolјnotrgovinski partner Republike Srpske. Međutim, ima i pozitivnih kretanja, poput stabilizacije inflacije i kamatnih stopa. Ohrabruje i to što na regiji nije bilo značajnijih otpuštanja radnika, rekla je za “Kozarski vjesnik” Dijana Đaković, rukovodilac prijedorske Kancelarije PPK Banjaluka.

Kako biste ocijenili godinu iza nas?

– Privredna kretanja potvrđuju smanjenje industrijske proizvodnje i izvoznih aktivnosti u 2024. godini. U prijedorskoj regiji neke branše bilјeže bolјe, a neke lošije rezultate. Jedna od važnih djelatnosti za ovo područje je drvoprerada. Tu smo imali pad aktivnosti, obima proizvodnje, prodaje i izvoza. U metalskom sektoru zadržan je određen nivo proizvodnje i imamo čak kompanije koje su ostvarile rekordne rezultate. Tekstilna industrija je takođe važna za našu regiju. Ona je ostvarila neke srednje rezultate. To je radno-intenzivna djelatnost, koja uveliko zavisi i od nivoa minimalne plate, koja se u nekoliko navrata povećavala. U prehrambenoj industriji par značajnih predstavnika ostvarilo je dobre rezultate i povećalo izvozne aktivnosti. Rast i pozitivna kretanja zaostala su u prošloj godini. Ono što firme dodatno opterećuje i očekuje u budućem periodu su zahtjevi koje moraju ispuniti u vezi sa ekološkim standardima, zbog čega je Privredna komora u protekloj godini organizovala brojne edukacije. Prvo te zahtjeve osjećaju firme iz metalske oblasti, jer one već moraju da prave izvještaje o karbonskom otisku, i to je nešto što treba kao korak savladati i s tim računati u poslovanju u budućnosti.

Privredna komora uvela je i neke novine. O čemu se radi?

– Novina je organizovanje savjeta i odbora za nove oblasti, kao što su kreativne industrije. U prošloj godini osnovali smo odbor za produkciju i dizajn video-igara, za filmsku industriju i animaciju, muziku i muzičke festivale, jer se poslјednjih godina javio značajan broj firmi iz ovih oblasti, koje imaju potencijal da konkurišu na evropskom tržištu. S tim u vezi, nadležne institucije treba da prepoznaju kapacitet i mogućnost za ove firme, te da kroz razne mehanizme podrške podrže i ovu oblast koja je u regionu već ostvarila zapažene rezultate.

Koliko se daje prednost domaćoj proizvodnji?

– Sve što podstiče domaću proizvodnju je korisno. Smatram da još uvijek ima neiskorištenih potencijala u međusobnom povezivanju firmi koje posluju unutar RS i BiH. Treba da nastojimo da sačuvamo naše proizvodne kapacitete, a svako može, biranjem domaćih proizvoda, podržati opstanak i razvoj naše vlastite ekonomije.

Nova godina počela je poskuplјenjem električne energije. Kako će se to odraziti na privredu?

– Cijena energenata uveliko određuje stanje u pogledu troškova svake kompanije. Povećanje cijene energenata znači povećanje troškova.

Kakav je stav Privredne komore kada je riječ o povećanju najniže plate?

– Radna snaga i dalјe ostaje faktor koji opredjelјuje budući rast i razvoj kompanija, jer je ona postala ograničavajući faktor. Pritisci će i dalјe da postoje za povećanje plata, ali mi iz Privredne komore smatramo da takvi koraci treba da se rade sa velikom dozom opreza. Zalažemo se da se potpišu kolektivni ugovori po granama, gdje će biti omogućeno da se uvedu odgovarajući koeficijenti, jer će i to u jednom momentu prerasti u problem. Minimalna plata raste. Treba ovom pitanju pristupiti veoma oprezno. Zato je potrebna duboka analiza poslјedica koje može izazvati paušalno povećanje minimalaca. Mora biti osnov za donošenje takvih odluka.

Kakvo je stanje na Zavodu za zapošlјavanje?

– Broj novoprijavlјenih na evidenciji Zavoda za zapošlјavanje je manji za 12,8 odsto. Razlog leži u novoj zaposlenosti, ali značajnim dijelom i u odlivu radne snage iz Republike Srpske. Očekujemo da će taj odliv u narednom periodu da se uspori i zaustavi, jer više nije ni u Evropskoj uniji tako dobro kao što je nekad bilo. Smatramo da će odjavlјivanje radnika sa biroa iz tih razloga da se smanji u ovoj godini.

Teško je davati prognoze na početku kalendarske godine, ali kakva su očekivanja od 2025?

– Dosta toga će zavisiti i od poluga koje imamo unutar naših institucija i mogućnosti da u nekim kriznim situacijama pomognemo privredi, a rezultat će biti dobar ako zadržimo nivo privredne aktivnosti i zaposlenosti te ako se stvore uslovi za to, ostvarimo rast u godini koja je pred nama. Mi kao mala ekonomija, naći ćemo se u poslјedicama geopolitičkih dešavanja. Nas prije svega interesuje stanje u Evropskoj uniji i ukoliko se kriza zaustavi i krene nabolјe, biće i nama bolјe. Ukoliko kretanja u EU budu u nekom drugom pravcu, to će se svakako značajno odraziti na ekonomiju Republike Srpske i prijedorske  regije, koja je izvozno orijentisana.

AFIRMACIJA PREDUZETNIŠTVA

Godina 2025. proglašena je godinom privrede, na inicijativu prijedorske Kancelarije Područne privredne komore Banjaluka i lokalne Zanatsko-preduzetničke komore. Zajedno sa privrednicima, Agencijom “PREDA” i Gradskom upravom Prijedor, radiće se na afirmaciji preduzetništva i privlačenju investicija.

DIGITALIZACIJA

– Imperativ na kome Privredna komora insistira i koji su naše firme već uveliko prepoznale, jeste proces digitalizacije. Firme moraju da ulaze u taj proces, da nabavlјaju savremenu opremu, da svoje troškove redukuju, jer će to u budućnosti uveliko odrediti konkurentnost tih firmi na tržištu kao što je EU – navodi Đakovićeva.

Izvor: kozarski.com