Pošto smo proslavili Krstovdan, slijedi jedan od najvažnijih hrišćanskih praznika, a to je Bogojavljenje. U noći između ova dva praznika radi se jedan lijep običaj, vrlo drag vernicima.

Danas su vjernici slavili Krstovdan radostan praznik u pravoslavnom kalendaru poznat je i kao Vozdviženje (podizanje) Časnog krsta, a sutra nas čeka još jedan veliki praznik – Bogojavljenje. U narodu se Bogojavljenje drugačije naziva Vodice ili Vodokršće, pa otuda i naziv povorke.

Bogojavljenje je dan kada je po predanju božji glas objavio da je Isusov sin.Tog dana, kaže predanje u Srbiji, svakom verniku biće uslišene sve želje. Sutrašnji praznik, kao i sam Krstovdan, pun je lijepih i starih narodnih običaja, a jedan poseban izvodi se tačno u ponoć.

U posljednjim minutima Krstovdana, vjeruje narod, treba jasno zamisliti želju. Onda u ponoć pogledajte u nebo i poželite da vam se ta želja i ostvari. Naime, vjeruje se da se u gluvo doba, uoči Bogojavljenja, na tren otvara nebo, da se krste (ukrštaju) vjetrovi što duvaju zimi s onima što duvaju ljeti i da sva voda postaje svijeta. Ko se tada zatekne na otvorenom i to vidi može od Boga da zatraži ispunjenje jedne želje.

Ono što je vrlo važno je da je želja formulisana potpuno jasno. Zato večeras pred ponoć dobro razmislite šta je to za čime žudite i večeras u ponoć recite jasno i glasno, piše Žena Blic.

svijeće i krst
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Još jedan stari običaj danas važi za djevojke. Postojalo je vjerovanje da će mlade djevojke na bogojavljensku noć (18. na 19. januar) na nebu ugledati lik onoga za koga će se udati.

Običaj je da neudate djevojke veče pred Bogojavljenje stave ogledalce ispod jastuka, jer se vjeruje da će tako sanjati mladića za koga će se udati.

Pored ogledala stavljale su se svijeće, a moralo se voditi računa da se ogledalo slučajno ne pregreje i ne pukne, jer u tom slučaju, vjerovao je narod, sleduje joj sedam godina nesreće.

Autor: Srpskainfo

FOTO: MARINA ĐUKIĆ/RINGIER