U novom polugodištu, prijedorska Elektrotehnička škola postala je bogatija za neobičan “matematički” sat, koji krasi zid jedne od učionica. Ovaj sat izradila je učenica trećeg razreda Dajana Čorokalo.

“Na prijedlog mog razrednika, profesora Jasmina, uradila sam sat za našu učionicu. Trebalo mi je oko pet sati konstantnog rada i jako mi je drago da sam imala priliku da uradim nešto tako lijepo i korisno za našu školu. Koristila sam tehniku pirografiju, a radila sam specijalnom mašinom koja je jedna vrsta lemilice”, rekla je Dajana.

Dajanin razrednik Jasmin Bapić podržao je kreativnost svoje učenice, a s obzirom da nisu želјeli predstaviti uobičajene računske operacije, očekuju da će neobični sat dodatno zainteresovati mlade za matematiku. Pojašnjava da je sve krenulo od uvođenja ormarića za mobilne telefone. Pošto tokom nastave nisu imali uz sebe telefone, učenici nisu znali koliko je tačno sati.

“Često učenici pitaju koliko je sati, koliko je ostalo do kraja časa i slično. Onda smo mi na Aktivu matematike dogovorili neke ideje, vidjeli smo i na internetu šta su neke druge kolege radili. Predložili smo našim đacima koji su kreativni, koji mogu da se izraze na ovaj način, da napravimo matematički sat”, priča Bapić.

Da joj ne idu dobro samo brojevi i umjetnost, već i slova, dokazala je Dajana osvajanjem prve nagrade za najlјepše ćirilično pismo na ovogodišnjem svetosavskom konkursu Srpske pravoslavne crkvne opštine Prijedor. Bio je to treći put da osvaja jednu od nagrada na ovom konkursu.

“Za krasnopis, kao i bilo kakvu umjetnost generalno, potrebno je strplјenje i mirna ruka, tako da trudim se da budem dobra u onome što radim, i u onome što volim”, jasna je Dajana Čorokalo.

BAPIĆ NAJBOLJI PROFESOR U ELEKTROTEHNIČKOJ ŠKOLI

Razloga za zadovolјstvo ima i njen razrednik Jasmin, kojeg je Nastavničko vijeće proglasilo najbolјim profesorom u prijedorskoj Elektrotehničkoj školi.

“U prošloj godini imali smo dosta uspjeha iz matematike. Đaci kojima sam ja bio mentor, ostvarili su zapažene rezultate, tako da su me kolege odabrali za najbolјeg profesora. Da su i nekog drugog izabrali, mislim da ne bi pogriješili, jer smo imali dosta kolega sa značajnim uspjesima u toku prošle školske godine”, skromno će Bapić.

Kao profesor matematike i informatike, već 11 godina radi u ovoj prijedorskoj školi. Priznaje da je najteže današnje generacije zainteresovati za matematiku.

“Kada se taj volјni momenat razvije i kad postignemo da oni pokažu bar malo interesovanja, onda i nama bude puno lakše naći odgovarajuće teme i od nekih jednostavnijih stvari doći do složenijih, koje se kasnije pojavlјuju i na takmičenjima. Od matematike će učenici imati korist i ako budu studirali, jer većina naših đaka poslije škole upiše elektrotehnički fakultet. Tamo im je matematika na prijemnom ispitu, a i bitna im je tokom studiranja”, ističe naš sagovornik.

LAKŠE UKLJUČITI KALKULATOR NEGO MOZAK

Bapić ne krije da je oduvijek volio rad s djecom, a matematiku je izabrao jer mu je, tokom školovanja, bila jedan od omilјenih predmeta.

“Volio sam da vježbam matematiku, da vidim neke konkretne rezultate i primjenu matematike u svakodnevnom životu. Onda mi kasnije nije ni bio težak izbor da upišem taj fakultet. Puno je oblasti koje su zanimlјive, ali ako bih već morao nešto izdvojiti, bila bi to kombinatorika i algebra”, rekao je Jasmin.

Na pitanje koliko se učenici oslanjaju na kalkulatore prilikom obavlјanja nekih osnovnih računskih operacija, a koliko imaju stvarnog znanja, Bapić odgovara.

“Veliki broj učenika dobro vlada računskim operacijama, međutim ima i onih koji dođu u srednju školu i imaju problema, jer ih je osnovna nekako propustila. Nisu naučili da samostalno računaju već moraju koristiti nekakva pomagala. Mi u prvom razredu radimo inicijalni ulazni test da vidimo šta i koliko učenici ne znaju. Zatim na tim prvim uvodnim časovima pokušavamo te neke stvari da ponovo radimo, da ih natjeramo pa ih malo i ocjenom uplašimo, pokušavamo na dopunskoj nastavi da im to pokažemo. Ipak dešava se da neki učenici završe srednju školu, a da i dalјe nisu sigurni, jer uvijek im je prva želјa da koriste telefon i  kalkulator da se snađu, da ne moraju misliti”, ističe Bapić.

MURAL POSVEĆEN NIKOLI TESLI

Matematički sat nije jedini trag koji će Dajana ostaviti u prijedorskoj Elektrotehničkoj školi. Ova talentovana učenica oslikala je, zajedno sa tri drugarice, mural u školskom hodniku, lik Nikole Tesle. Iako voli umjetnost, u budućnosti se vidi u softverskom inženjeringu.

Izvor: kozarski.com