Prema nalazima stručnjaka iz Beograda, građevinskog inženjera Milana Raspopovića, odgovornog projektanta u Inženjerskoj komori Srbije, most preko rijeke Sane u Prijedoru svrstava se u kategoriju “planiranje sanacije”. Izvještaj o sistematrskom pregledu mosta beogradski “Filos inženjering” uputio je Putevima Republike Srpske kao upravljaču mostova, “Prijedorputevima” kao ugovornom izvođaču radova i lokalnoj upravi. U nadležnom odjeljenju pojašnjavaju šta znači kategorija planiranje sanacije. “Vitalni dijelovi mosta nisu ugroženi. Konstrukciono, to jest statički, on je u dosta dobrom stanju. Potrebno je izvršiti sanaciju instalacija na njemu, poboljšati bezbjednost u smislu proširenja trotoara i neke druge stvatri koje nisu ključne za statiku mosta”, kaže Aleksandar Šobot,  v. d. načelnika Odjeljenja za saobraćaj, komunalne poslove i zaštitu životne sredine i imovinsako-stambene poslove

Održavanje mostova na magistralnim i regionalnim putevima u nadležnosti je Javnog preduzeća “Putevi Republike Srpske”. U ovom preduzeću ističu da je  prijedorski most na Sani uvršten u prioritete, dodajući da je predviđeno da sanacija krene u prvoj polovini ove godine. Stručnjaci iz Inženjerske komore Srbije predložili su da se sanacija mosta uradi što prije kako bi se spriječilo pogoršanje stanja, prije svega na glavnim nosačima. U lokalnoj upravi kažu da će uraditi sve što je u njihovoj moći da se uskoro uradi sanacija mosta.

“Naša aktivnost je doprinijela da se u veoma kratkom roku pregleda most i sačini izvještaj koji su nam dostavili sgtručnjaci iz Beograda.    Gradonačelnik i svi mi iz Gradske uprave koji radimo na tim poslovima u intenzivnoj smo komunikaciji sa “Putevima Republike Srpske”. Naredni korak je da ovo preduzeće obezbijedi sredstva i pristupi rekonstrukciji po projektnom zadatku koji smo dobili izvještajem stručnjaka Inženjerske komore srbije”, ističe Šobot.

U projektnom zadatku “Filos inženjeringa” iz Beograda predložio je uklanjanje kompletnog postojećeg saobraćajnog profila sa mosta, uklanjanje trošnih dijelova betona do zdrave osnove, dodavanje nove betonske ploče debljine 10-15 cm, koja se ankerima spereže sa postojećom pločom, stavljanje nove hidroizolacije na kompletnoj širini mosta,  proširenje kolovoza na 6,5 metara, stavljanje novog asfaltnog kolovoznog zastora adebljine 8 cm, proširenje pješačkih staza na 1,5 metara, postavljanje novih kamenih ivičnjaka visine 20 cm iznad kolovoza, postavljanje novih vijenaca, pješačkih staza i pocinkovane ograde za pješake, sanaciju glavnih nosača, poprečnih nosača i kolovozne ploče sa donje strane, ojačanje glavnih nosača karbonskim trakama i platnima  i nanošenje zaštitnih premaza.

Izvor: kozarski.com