Inspektori Policijske uprave /PU/ Prijedor, koji rade na slučaju Muzeja Kozare koji je lani prijavio manjak muzejske građe utvrđen prilikom revizije, u saradnji sa Okružnim javnim tužilaštvom vrše provjere dokumentacije koju je dostavila ova javna ustanova, izjavio je danas načelnik Sektora kriminalističke policije Goran Karan.
On je naveo da je u pitanju komplikovana materija i da je nemoguće očekivati da bude brzo završen posao policije.

“Da prenesem doslovce šta kaže inspektor koji se bavi tim pitanjima – etnološka zbirka, dio oštećen, dio otuđen 1974. godine, dijela nema. Ja sam rođen 1975. godine”, rekao je Karan na konferenciji za medije u Prijedoru.

On je rekao da se prikupljaju informacije. “Kad dobijemo neku sliku kompletno, šta iz kojeg perioda nedostaje, tada možemo i formirati osnove sumnje ili ne”, dodao je Karan.

Muzej Kozare lani je izvijestio Skupštinu grada Prijedora i Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske da je ustanova izvršila redovnu reviziju muzejske građe prvi put u 70 godina postojanja i utvrdila da nedostaje 497 djela i predmeta.

Odgovarajući na pitanje o nemogućnosti za privremeni smještaj žrtve silovanja u prihvatnu stanicu Centra za socijalni rad Prijedor, kada su se o žrtvi brinuli policijski službenici i psiholog Okružnog javnog tužilaštva i platili joj privatni smještaj, Karan je rekao da nije dovoljno samo potpisati neki plan ili protokol, nego je potrebno da funkcioniše i u praksi, pogotovo u situacijama poput ove.

“Ovo je apel da svi organi koji prate nas moraju raditi. Mi smo tu za lišenje slobode, za tužilaštvo, za sprovođenje, za obradu, za sve, ali tu su i drugi organi od kojih nam treba logistika. Nije dovoljno samo na papiru potpisati, treba obezbijediti i realizaciju”, dodao je Karan.

Centar za socijalni rad Prijedor prošlog je mjeseca odbio privremeno zbrinuti žrtvu silovanja u svoju prihvatnu stanicu uz obrazloženje da nije u pitanju žrtva porodičnog nasilja, iako je pravilnikom propisano da je ovaj privremeni smještaj namijenjen i “zbrinjavanju drugih lica u potrebi za hitnom socijalnom zaštitom po procjeni stručnog radnika u pripravnosti”.

Govoreći o tri automobila, za koja se prvobitno smatralo da su početkom februara ukradena, Karan je naglasio da se ubrzo ispostavilo da je riječ o krivičnim djelima oštećenje i oduzimanje tuđe stvari, a ne o krađama niti o teškim krađama.

“U pitanju su bili `opel korsa`, `fijat bravo` i `folksvagen džeta`, stariji modeli. I sva smo ta vozila našli. U pitanju je da neko uzme vozilo, provoza se i onda ga ostavi”, naveo je Karan.

Načelnik PU Prijedor Dragan Milojica rekao je da je utvrđeno da su u sva tri ova vozila bili ostavljeni kontakt ključevi i da su vrata bila otključana.

“To su vozila koja ljudi ne paze uopšte. Na primjer, vlasnici ih ostave ispred zgrade, ostave ključ u autu i odu u stan. Onda nađe neki tamo pijanac, sjedne i odveze auto”, dodao je Milojica.

Izvor: SRNA/kozarski.com