I posljednju marku smo svojevremeno davali na instrukcije iz matematike i fizike za naše dijete, jer nastavnici u osnovnoj školi nisu znali kako da objasne lekcije. Časovi su se svodili na diktat, dok za vježbanje u školi gotovo da i nije bilo vremena, rekao je za Srpskainfo Dragan B. iz Banjaluke.

Ovakva situacija dovodi do toga da su roditelji često prisiljeni da plaćaju instrukcije kako bi djeca mogla popraviti ocjene.

Novo doba i savremeni način života donijeli su i nove izazove za roditeljstvo jer su sve češći primjeri da se sa djecom mora učiti, ili im se moraju priuštiti instrukcije kvalifikovanih osoba.

– Obrazovanje je dotaklo dno, čast izuzecima, ali mislim da dobar dio nastavnika nije dorastao svom poslu, primljeni su preko partijske knjižice i sada takvi trebaju da uče našu djecu – naglasio je Dragan.

Ono što mnogim roditeljima nije jasno, pa ni njemu, jeste činjenica da su prethodne generacije kući dolazile sa određenim znanjem, što danas izgleda nije slučaj.

– Kada pola razreda dobije negativnu ocjenu to nije poraz đaka, već nastavnika koji im predaje i načina na koji im prenosi znanje. Nešto se pod hitno treba mijenjati, ili da počnu obarati djecu na godinu, pa da i oni drugačije gledaju na školu ili da se nastavni program promijeni – dodao je Dragan.

Diplomirana inženjerka elektrotehnike iz Banjaluke, čiji smo oglas pronašli na internetu daje instrukcije iz matematike i fizike za učenike osnovnih i srednjih škola, te iz predmeta osnovi elektrotehnike za srednju.

Prema njenim riječima potražnja za instrukcijama je konstantna, ali zavisi od provjera znanja. Naime, interesovanje postaje veće poslije kontrolnih radova kada roditelji i djeca shvate koliko ne znaju pa pokušavaju da nadoknade propušteno.

– Imamo i učenike koji dolaze tokom četiri godine Gimnazije jednom sedmično koji žele odličnu ocjenu iz matematike, ali većina je onih koji popravljaju ocjene – rekla je ona.

Najveći problem nastavni plan i program

Dodala je da ne želi da govori o problematici predavača jer nije prisutna na časovima.

– To što đaci pričaju to je jedna priča, a drugo je na času. Mislim da je najveći problem u planu i programu. Stalno se podiže nivo o obim traženog znanja. Neke tematske cjeline se „spuštaju” ka nižim razredima – istakla je ona.

Pojasnila je da nešto što ne bi trebalo da se uči do petog razreda sada se uči u tom periodu, dok se ono što je na primjer za srednju školu pojavljuje u osnovnoj školi i većina đaka to ne može da isprati za tako mali broj časova.

Na internetu postoji bogata ponuda instrukcija, za različite predmete i razrede. Od prvog do petog razreda uglavnom se nude objedinjene instrukcije za sve predmete, dok je za učenike od šestog razreda ponuda najbolja za predmete kao što su matematika i fizika, te engleski i njemački jezik. Cijene se u zavisnosti od razreda i predmeta kreću oko 15 ili 20 maraka za sat ili čas do 30 maraka koliko na primjer košta matematički dvočas za srednjoškolce.

Perpetum mobile – Institut za razvoj mladih i zajednice osnovcima u Banjaluci nudi besplatnu instruktivnu nastavu.

Njihova portparolka Sonja Milinčić kaže da je ovaj program pokrenut prije četiri godine, a da zainteresovanost raste iz godine u godinu.

– Nekada dođemo do maksimuma u određenim grupama, pa nismo u mogućnosti više djece primati na časove – rekla je ona i dodala da sada imaju oko 300 prijavljene djece.

Istakla je da je najveća potražnja za matematikom i engleskim jezikom, a slijede hemija i fizika. Osim toga česti su upiti za njemački jezik, ali nemaju predavače.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Bilo je i neobičnih upita, kao za instrukcije iz srpskog jezika, ali i upita za drugi i treći razred osnovne škole što nas je iznenadilo jer je u pitanju lakše gradivo. Instruktivna nastava počinje uglavnom od šestog razreda kada gradivo postaje teže i komplikovanije za shvatiti – rekla je Sonja Milinčić.

Užurbani način života ne ostavlja vrijeme za rad sa djecom

Najviše prijavljenih imaju iz sedmog i osmog razreda i to za matematiku, najčešće dijete kada se prijavi na jedan predmet počne da dolazi na druge predmete.

Govoreći o uzrocima konstantnog povećanja potrebe za instrukcijama istakla je da su oni počeli za vrijeme korone, pa su opravdanje za interes pronašli u dugom odsustvu učenika iz škole i potrebi za navikavanjem na novi razred.

– Kako godine prolaze zaniteresovanost je sve veća i veća. Razlog je možda i ovaj užurbani način života i obaveze roditelja, pretpostavljam da ne mogu da se dovoljno posvete djeci i da uče sa njima. Djeci je vjerovatno teško u pojedinim momentima ako neko gradivo ne mogu savladati sami te pribjegavaju dodatnim časovima – dodala je Sonja Milinčić.

Autor: Gorana Jakovljević/Srpskainfo

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA