Nesanica pogađa veliki broj lјudi, a poslјedice mogu značajno uticati na njihovo fizičko i mentalno zdravlјe. Bilo da se radi o otežanom padanju u san, čestom buđenju tokom noći ili preranom buđenju, nesanica predstavlјa ozbilјan izazov za svakodnevno funkcionisanje. Ubrzan ritam života, stres i digitalna tehnologija često se navode kao klјučni faktori koji doprinose poremećaju sna.

“Imam problem da zaspim nakon što legnem. Obično spavam samo dva sata, pa se probudim i okrenem sa strane na stranu. Ustanem, uzmem knjigu i pokušavam da se ‘izliječim’ čitanjem, nadajući se da ću ponovo osjetiti želјu za snom. Ne znam šta bi mogao biti uzrok, iako sam primijetio da, kada je pun mjesec, to ima uticaja na mene. Sigurno je da lјudi sa sličnim  problemima imaju različite razloge. Smatram da i način života doprinosi tome, možda se previše brinemo i sikiramo”, kaže jedan naš sugrađanin.

Psiholog Vanja Dejanović iz Centra za zaštitu mentalnog zdravlјa Doma zdravlјa Prijedor objasnila je prve simptome i pokazatelјe nesanice.

“Kada je riječ o nesanici, prvi doživlјaj osobe koja pati od nje je vrlo dramatičan. To je problem koji vam onemogućava obavlјanje svakodnevnih obaveza, a činjenica da niste spavali tokom noći, izaziva značajnu uznemirenost. Osjećate se kao da nešto niste uradili kako treba. Kada shvatite da vam nešto nedostaje, javlјa se osjećaj panike i uznemirenosti – ako nisam spavao i ako nisam imao odmor koji bi trebao doći kroz noćno spavanje, neću biti sposoban da funkcionišem. To vas, zapravo, devalvira i umanjuje kapacitete kojima ste raspolagali dok niste patili od nesanice. Tako se sve lančano poremeti, a vi nemate one sposobnosti koje biste trebali imati da biste izašli iz tog osnovnog problema”, objasnila je Dejanovićeva.

Vanja Dejanović: problem koji onemogućava obavlјanje svakodnevnih obaveza

Hronična nesanica može imati trajne negativne poslјedice po zdravlјe. Često se razvijaju ozbilјna stanja, kako psihičke, tako i fizičke prirode. Stručnjaci savjetuju da se usklade životne navike sa sopstvenim potrebama i preferencijama, jer je svaka osoba jedinstvena.

“Moramo obratiti pažnju na naše životne stilove i uvrstiti sve zdrave komponente živlјenja. Nije samo san bitan – važno je sve ono što radimo tokom dana i da to činimo na ispravan način. To je, zapravo, individualna stvar, jer obrazac života treba prilagoditi onome što je tipično za nas kao pojedince, a ne onome što je društveno prihvaćeno, što je uobičajeno za neku grupu ili mentalitet. Kada sve ove stvari postavimo na svoje mjesto, postajemo zadovolјna bića koja mogu da se pohvale zdravim životnim stilovima”, dodala je Dejanovićeva.

Važno je prepoznati rane simptome nesanice i potražiti pomoć, kako bi se spriječio razvoj težih zdravstvenih problema, preporuka je lјekara. Prevencija, pravovremeno liječenje i promjena životnih navika mogu pomoći u obnovi zdravog ciklusa spavanja i očuvanju zdravlјa.

Izvor: kozarski.com