Vodostaj rijeke Sane u Prijedoru je u opadanju. Gradski  štab za vanredne situacije ukinuo je vanredno stanje, a mještani poplavljenih područja, teškim mislima i glavoboljom prave planove kako da saniraju ogromne posljedice. Tukovi su među naseljima gdje je voda nemilosredno ušla u brojne kuće i pomoćne objekte. Vlado Antonić kaže da je nakon kompletnog renoviranja kuće nakon poplava 2014. godine, u kući i dvorištu  ponovo sve uništeno. “Voda nam je došla od Sane direktno u valovima. Za 15 minuta je bila poplavljena i kuća i dvorište. Sve je bilo pod vodom, oko 50 cm vode u kući. Poslije  2014. smo sanirali kuću unutra, sve sredili, podna grijanja, laminate, pločice, sve smo postavili. Sada je  sve to odiglo, sve to upropastilo, sve mašine, sve je otišlo. Sad se pojavljuje pitanje i postavljamo ga sami sebi, šta ćemo dalje? Da li se isplati to više raditi,  ulagati”, zabrinuto konstatuje Antonić.

Iako se voda u velikoj mjeri povukla, oko kuće Slavka Antonića u Tukovima još uvijek je veliko jezero. Najveću štetu pretrpio je u sportskoj sali koju je izgradio za potrebe Stonoteniskog kluba “Prijedor”. Kaže da nije očekivao ovakvu količinu vode. “Nisam očekivao da će se to desiti. Međutim, voda je dolazila. U pet sati, s petka na subotu, išli smo i kontrolisali. Tamo kraj Sane, odakle smo očekivali, odakle  je voda 2014. došla, pravljen je nasip, kamioni su vukli, dignut je nasip 70-80 cm. Očekivali smo da će to izdržati. Međutim, u neko doba noći, negdje oko pola dva, nije izdržao taj nasip ni u Prijedoru, ni u Tukovima, ni u Gomjenici, ni valjda u Starom Gradu, istovremeno je to sve popucalo. I onda je to strašni sud bio, kako je ta voda hučala i dolazila”, prisjeća se Slavko Antonić.

U Gomjenici ističu da je najnovija poplava za njih gora od one iz 2014. godine. “Ova je poplava bila, da kažem, gora nego ona 2014 godine.  U stvari, nivo i Gomjenice i Sane je bio povećan, tako da je mislim i veća  šteta  u naselju Gomjenica. Mi smo, što smo mogli da radimo, kao mještani uradili. Imali smo pomoć vatrogasaca i civilne zaštite. I oni su vjerovatno ograničeni svojim resursima. Vremenski je to vrlo stiješnjeno bilo, tako da ljudi nisu mogli da reaguju na sve strane kako su trebali”, kaže Vlado Vuković, predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Gomjenica

Šef Odsjeka civilne zaštite Miroslav Krneta izjavio je da je vodostaj Sane u Prijedoru danas 12 časova iznosio 390 centimetara i da je u opadanju. Pojasnio je koje su mjere u toku nakon ukidanja vanredne situacije. “ Gradski štab za vanredne  situacije donio je juče odluku  da se ukine vanredno stanje. Nakon toga donosene su određene mjere i danas ih primjenjujemo. Jutros u 8.00 časova krenulo se sa odvoženjem kabastog materijala, a u 12.00 časova pristupilo se dezinfekciji objekata koji su poplavljeni, odnosno dezinfekciji javnih površina. Volonteri Crvenog krsta su na terenu, tako da se građani  mogu slobodno obratiti ako im treba određena pomoć”, rekao je Krneta.

Velike pohvale mještani poplavljenih područja uputili su vatrogascima. “Mi smo imali ovih dana mnogo posla, nadam se da smo uspjeli odgovoriti na sve zahteve da pomognemo našim sugrađanima. Preko 185 intervencija od evakuacije do podjele hrane i pića. Sada ide i period pumpanja, sanacije terena. Takođe radimo na dijeljenju isušivača. Danas se pojavio  problem podzemnih voda  u nasilju Rupe u Gomjenici, radimo na ispumpavanju. Republička uprava civilne zaštite nam je mnogo pomogla, tako da ćemo vjerovatno i tome uspješno odgovoriti”, rekao je Nebojša Miljuš, starješina Teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice Prijedor.

U Odjeljenju za za saobraćaj, komunalne poslove i zaštitu životne sredine i imovinsko-stambene poslove ističu da su bili zaduženi za koordinaciju rada mehanizacije i da je prije proglašenja prvog stepena redovne odbrane od poplava više od sto raznih mašina od ranog jutra punim kapacitetom radilo na izgradnji nasipa. “Grad je branjen na nekoliko desetina tačaka i izgrađeno je preko pet kilometara zaštitnog nasipa. Nažalost, nisu svi uspjeli izdržati, došlo je do pucanja nekih i prodora vode. Neki su izdržali i uspjeli smo spasti dijelove grada koji su stradali u prošlim poplavama. Imamo Raškovac, imamo industrijsku zonu koju smo spasili, dosta toga smo uspjeli da spasimo. Mogu da kažem da je blizu 20.000 kubika materijala izvezeno. Imali smo tri punkta za punjenje vreća kojih je preko deset hiljada izvezeno na teren. U akciju je bilo uključeno preko 300 ljudi”, naglasio je Aleksandar Šobot, vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja.

U Odsjeku civilne zaštite ističu da je formirana komisija koja će na licu mjesta procjenjivati štetu na poplavljenim objektima i poljoprivrednim imanjima. Pomoć je najavila i Vlada Republike Srpske. Mještani poplavljenih područja kažu da su zahvalni i lokalnoj zajednici i Vladi, ali i da sve više gube i volju i snagu da se bore sa sve češćim poplavama.

Izvor: kozarski.com