U 12 časova vodostaj rijeke Sane iznosio je 396 centimetara, a Gomjenice 424 centimetra. Vodostaji obje rijeke imaju tendenciju opadanja. Tokom današnjeg dana počela je realizacija mjere koje je na jučerašnjoj sjednici odredio gradski Štab za vanredne situacije.

Jutros od 8 časova Komunalne usluge počele su s odvozom kabastog otpada sa zaplavljenog područja, a od 12 časova Higijensko-epidemiološka služba Doma zadravlja Prijedor počela je s mjerama dezinfekcije stambenih objekata na području grada, istakao je pef Odsjeka za civilnu zaštitu grada Prijedora Miroslav Krneta.

“Volonteri Crvenog krsta su na terenu i građani im se mogu obratiti ukoliko trebaju bilo kakav vid pomoći. Na području Prijedora zaplavljeno je 800 objekata. Mi smo u procesu formiranja komisija koje će izaći na lice mjesta i tada će biti utvrđen tačan broj poplavljenih i zaplavljenih objekata ali i procijenjena šteta u oblasti poljoprivrede”, dodao je Krneta.

Starješina TVSJ Prijedor Nebojša Miljuš rekao je da su vatrogasci u proteklim danima imali 185 intervencija uključujući evakuacije i podjele hrane i pića, a sada je na redu sanacija terena i pumpanje vode iz zaplavljenih područja i podjela isušivača zaplavljenim domaćinstvima.

“Danas se pojavio problem podzemnih voda u naselju Rupa u Gomjenici. Radimo na ispumpavanju, Republička uprava civilne zaštite nam je mnogo pomogla tako da ćemo i na ovaj izazov uspješno odgovoriti. Imamo redovnu komunikaciju sa svim stanovnicima koji su i dalje zaplavljeni, a broj 123 dostupan je za prijavu bilo kakvog problema koji zahtjeva reakciju vatrogasaca”, rekao je Miljuš.

Načelnik gradskog Odjeljenja za saobraćaj, komunalne poslove i zaštitu životne sredine i imovinsko-stambene poslove Aleksandar Šobot rekao je da je ovo odjeljenje bilo zaduženu za koordinaciju mehanizacije na terenu, i da su prije proglašenja prvog stepena redovne odbrane od poplava sve dežurne ekipe sa neophodnom mehanizacijom bile su na terenu u punom kapacitetu.

“Oko 100 kamiona, utovarivača, bagera i raznih drugih mašina od samog jutra radilo je na izgradnji nasipa. Grad je branjen na nekoliko desetina lokacija, a izgrađeno je više od 5 kilometara zaštitnog nasipa. Nažalost nisu svi nasipi uspjeli izdržati, i doplo je do prodora vode. Neki su izdržali i uspjeli smo sačuvati dijelove grada koji su u prethodnim poplavama bili pod vodom. Prije svega Raškovac, Industrijska zona, Vrbice, Topolik. Na teren je izvezeno blizu 20.000 kubnih metara materijala, na tri lokacije napunjeno je 10.000 vreća s pijeskom koje su potom izvezene na teren. U čitavu akciju bilo je uključeno više od 300 ljudi, i svi oni dali su svoj maksimum”, rekao je Šobot.

Dom zdravlja Prijedor građanima izdao preporuke s ciljem prevencije pojave zaraznih bolesti u poplavljenom području

Poplave koje su proteklih dana pogodile područje grada Prijedora sa sobom nose potencijalnu opasnost od pogoršanja higijensko-epidemioloških prilika i povećavaju rizik nastanka i širenja zaraznih bolesti.

Navedeno se prije svega odnosi na moguću pojavu crijevnih zaraznih bolesti koje se prenose zagađenom vodom, hranom i prljavim rukama, a u cilju prevencije pojave zaraznih bolesti izdajemo sljedeće preporuke:

* Do dobijanja rezultata o higijenskoj ispravnosti vode za piće gradskog vodovoda, od strane Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, za piće koristiti isključivo flaširanu vodu;

* Ukoliko se koriste individualni vodoobjekti (bunari), vodu ne koristiti dok se ne obavi asanacija i dezinfekcija bunara. Asanaciju obavljaju vlasnici bunara, a uputstva i sredstva za asanaciju i dezinfekciju bunara dobijaju se u Higijensko-epidemiološkoj službi Doma zdravlja Prijedor;

* Neophodno je održavanje lične higijene, naročito često pranje ruku sapunom (prije jela, nakon korištenja toaleta, nakon čišćenja naplavnog otpada i nakon rukovanja predmetima koji su došli u kontakt sa naplavnom ili kanalizacionom vodom).

* Nakon povlačenja vode iz stambenih objekata, neophodno je prostorije mehanički očistiti i oprati;

* Dezinfekciju stambenih objekata obaviće zdravstveni radnici Doma zdravlja Prijedor;

* Dezinfekciju pomoćnih objekata koji se ne koriste za smještaj ljudi, obavljaju vlasnici objekata na osnovu pisanih uputstava i sredstava koja će biti dostavljeni od strane Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja Prijedor;

* Vlasnici kuća koje nisu u sistemu gradske kanalizacione mreže već posjeduju samostalne septičke jame, treba da obave crpljenje istih uz pomoć stručnih lica (Komunalno preduzeće);

* Zagađene predmete i materijale koji se ne mogu oprati, potrebno je baciti;

* Odjeću i obuću očistiti i oprati, dječije igračke oprati i dezinfikovati;

* Svu hranu koja je došla u direktan kontakt sa poplavnom vodom baciti;

* Povrće iz bašte i plastenika koje se konzumira svježe (zelena salata, mladi luk i dr.), potrebno je baciti. Kuvanje ovih namirnica će uništiti mikroorganizme, ali neće imati uticaj na potencijalno hemijsko zagađenje.

* Travu iz dvorišta koje je zahvaćeno poplavom pokositi i uništiti.

Higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja Prijedor od 31.03.2025. godine započinje sa mjerama dezinfekcije stambenih objekata na poplavljenim područjima grada Prijedora (koji su prethodno mehanički očišćeni), a u skladu sa prioritetima koje definiše Gradski štab za vanredne situacije.

Za sve dodatne informacije, uputstva i preporuke, molimo da se javite u Higijensko-epidemiološku službu Doma zdravlja Prijedor na broj telefona 052/238-104 u vremenu od 07:00-20:00 časova.

Izvor: prijedorgrad.org