Bahata vožnja više se neće tolerisati – nove izmjene zakona uvode nemilosrdne kazne. Prva greška – opomena. Druga – kraj vožnje!

Ovako otprilike izgledaju predložene izmjene Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, koje će se sljedeće sedmice naći pred poslanicima Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Bahata vožnja, prolazak kroz crveno, alkohol ili telefon za volanom – dovoljan je jedan pogrešan potez da ostanete bez vozila, vozačke i hiljade maraka.

Ove izmjene predložili su poslanici Saša Magazinović i Jasmin Imamović uz konsultaciju sa stručnjacima iz pravosuđa, sudskih vještaka i eksperata iz oblasti saobraćaja.

Pravosuđe

Prema njihovim riječima, cilj ovih izmjena je dati u ruke alat policiji i pravosuđu kako bi prevenisali tragedije u saobraćaju kojima prečesto svjedočimo i sve učesnike u saobraćaju učinili odgovornim.

FOTO:  INFOBIJELJINA
FOTO: INFOBIJELJINA

Ključni segmenti zakona su, između ostalih, popravak definicija nekih pojmova kako bi se izbjegle manipulacije na sudovima koje završavaju izostankom kažnjavanja, ali i uvođenje rigoroznih kazni za bahatu vožnju i korištenje mobilnog telefona.

Izmjenama se jasnije definiše pojam bahate vožnje, pa će se tako vozač koji pretiče kolonu vozila preko pune linije ubuduće tretirati kao neko ko je bahato vozio.

Pod bahatom vožnjom će se tretirati i prolazak dva i više puta kroz crveno svjetlo na semaforu u roku od 20 minuta, vožnja u naselju brzinom većom za 40 km/h iznad najveće dozvoljene brzine u naseljenom mjestu, a van naselja 60 km/h iznad ograničenja, vožnja u alkoholisanom stanju (1,5 g/kg) i pod uticajem narkotika ili drugih psihoaktivnih supstanci.

U predloženim izmjenama ovog Zakona predviđa se mogućnost trajnog oduzimanja vozila za bahatu vožnju.

Mobilni telefon će vas skupo koštati

– Ovlašteno službeno lice će oduzeti motorno vozilo od vozača na licu mjesta gdje je zatečen u bahatoj vožnji ako se utvrdi da je u prethodne dvije godine pravosnažnim sudskim rješenjem već jednom kažnjen za bahatu vožnju – navodi se u predloženim izmjenama zakona.

Predviđene su i mnogo rigoroznije kazne za pojedine prekršaje, pa tako ako je bahatom vožnjom izazvana saobraćajna nesreća, predviđa se kazna od 3.000 do 5.000 KM, devet mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i četiri kaznena boda.

Novčanom kaznom od 2.000 do 3.000 KM kazniće se vozač koji bahatom vožnjom narušava bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju. Pored toga prijeti mu i oduzimanje vozačke dozvole u trajanju od 6 mjeseci i 2 kaznena boda.

Rigorozne kazne uvode se i za korištenje mobilnog telefona u vožnji. Kazna od 200 do 400 KM čeka vozača koji u vožnji koristi mobilni telefon, ali i nevezivanje pojasa i korištenje uređaja za ometanje radara.

Ako je korištenje telefona uzrok saobraćajne nesreće, predložena je kazna od 400 do 2.000 KM, oduzimanje vozačke dozvole 1-6 mjeseci i dva kaznena boda.

Analiza

Magazinović i Imamović u svom prijedlogu ističu da su svjesni potrebe da se mijenjaju i drugi segmenti zakona, ali da su se za ove izmjene kao prioritet odlučili nakon brojnih sastanaka sa ljudima iz pravosuđa i policije, na kojima je ponavljano da se prioritetno moraju rješavati najveći uzročnici saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom, prije svega brzina, korištenje alkohola i droge, grubo kršenje saobraćajnih propisa i korištenje mobilnog telefona.

Detaljnom analizom oko 800 saobraćajnih nesreća sa smrtnim posljedicama, teže i lakše povrijeđenim i materijalnom štetom, utvrđeni su propusti koji najčešće dovode do nastanka saobraćajnih nesreća.

Prema ovoj analizi, ove nesreće najčešće nastaju kao posljedica uticaja nekoliko faktora, a to su: brzina, alkohol, narkotici i bezobzirno kršenje saobraćajnih propisa.

– Ono što u trenutnom Zakonu nemamo, a što bi trebalo da utiče na učesnike u saobraćaju jeste definisanje pojma bahata vožnja. Na osnovu analize saobraćajnih nesreća s poginulim i teško povrijeđenim osobama pojam bahata vožnja bi trebalo definisati kao ekstremni primjer svih navedenih uzroka nastanka saobraćajnih nesreća.

Autor: Snježana Karić

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER