Polaganjem vijenaca i služenjem pomena kod spomen-obilježja u naselju Urije, obilježena je 33. godišnjica pogibije dvadesetogodišnjeg prijedorskog policajca Radenka Đape. Đapa je ubijen u noći između 30. aprila i 1. maja 1992. godine, prilikom izlaska iz autobusa kada je krenuo na posao. Za njegovo ubistvo do danas niko nije odgovarao.

Tuga za sinom ne jenjava niti 33 godine od njegove smrti. Svaki dan sve je teži, istakla je Marija Đapa, majka stradalog Radenka Đape.

“Svaki dan je sve gori i teži. Najteže mi je zbog toga što za njegovo ubistvo do danas niko nije odgovarao”, poručila je Đapa.

Slaviša Knjeginić, potpredsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila grada Prijedora, istakao je da Đapino svirepo ubistvo nikada nije bilo u fokusu Suda i Tužilaštva BiH.

“Ovaj slučaj koji se desio s našim policajcem Radenkom Đapom, koji je tog jutra išao na posao, koji je izašao iz autobusa i koji je ubijen mučki s leđa njih ne zanima. Oni ovaj slučaj nisu niti pokrenuli. Jednostavno, Sud i Tužilaštvo BiH zanimale su neke mnogo manje bitne stvari od ovoga. Ovim događajem počeo je rat u Prijedoru. Poslije su uslijedila još dva događaja. 22. maja ubijena su takođe dva nedužna vojnika koji su pošli kući, i naravno napad na Prijedor 30. maja. Ovo je bila inicijalna kapisla za događaje koji su kasnije pogodili Prijedor”, istakao je Knjeginić.

Knjeginić je rekao da srpske žrtve nikad nisu bile tretirane kao žrtve iz ostalih naroda, što je kako kaže žalosno. On je pozvao na dužno poštovanje svih žrtava proteklog Odbrambeno-otadžbenog rata.

Izvor: prijedorgrad.org