Stres zbog nedostatka finansijskih sredstava utiče na mentalno i fizičko zdravlje pojedinca, a stalna zabrinutost zbog novca može dovesti do anksioznosti, depresije i problema sa spavanjem, rekla je psiholog i porodični psihoterapeut Maja Savanović Zorić.
orićeva je dodala da se finansijski stres često manifestuje i kroz fizičke probleme, pa čak i socijalnu izolaciju.
Ona je navela primjer mladog oca suočenog sa velikim dugovima koji je razvijao generalizovani anksiozni poremećaj.
– Zbog stalne brige o novcu počeo je da doživljava napade panike. Kroz terapiju smo se fokusirali na tehnike smanjenja anksioznosti, kao što su `majndfulnes` (mindfulness) i postavljanje realnih finansijskih ciljeva, što mu je pomoglo da stekne kontrolu i smanji stres -rekla je Zorićeva.
Ona je navela i primjer žene koja je izgubila posao, nakon čega se javila depresija zbog nemogućnosti da izdržava svoju porodicu, ali i gubitak apetita i poremećaj spavanja.
– Terapija je bila usmjerena na izgradnju samopouzdanja i traženje novih mogućnosti za posao, što je dovelo do značajnog poboljšanja njenog mentalnog zdravlja – napomenula je Zorićeva.
Ozbiljne posljedice na zdravlje
Zorićeva je istakla da nedostatak finansijskih sredstava može imati ozbiljne zdravstvene posljedice na fizičko i mentalno zdravlje.
Ona je navela da je kroz rad sa klijentima primijetila da je kod mnogih prisutan hormonalni odgovor na stres kao što je povećanje nivoa kortizola, koji može izazvati glavobolje, bolove u leđima, probavne smetnje i visok krvni pritisak.
Prema njenim riječima, osobe koje se suočavaju sa finansijskim problemima često odlažu medicinske preglede, zanemaruju zdravlje i ne mogu priuštiti lijekove, što može dovesti do pogoršanja postojećih zdravstvenih problema.
– Gubitak posla može izazvati dugoročnu finansijsku nesigurnost, što može povećati rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti i problema sa probavom. Osobe koje su bile pod stresom zbog neizvjesnosti u vezi sa poslom često su doživljavale hormonalne promjene koje utiču na imuni sistem i opšte fizičko stanje – ukazala je Zorićeva.
Ona je istakla da je u radu sa takvim osobama važno pristupiti sa razumijevanjem i pružiti strategiju za njegovo ublažavanje.
Terapija koja uključuje emocionalnu podršku, tehnike opuštanja i razumijevanje finansijskih ciljeva može značajno smanjiti negativne efekte finansijskog stresa na mentalno i fizičko zdravlje.
– Holistički pristup, koji uzima u obzir sve aspekte života klijenta, ključan je za prevazilaženje finansijskog stresa i obnovu njihove ukupne dobrobiti – rekla je Zorićeva.
Autor: SRNA/Srpskainfo
FOTO: N1 VIDEO/SCREENSHO