Prijedorski Centar za socijalni rad evidentirao je u 2024. godini 10.355 obraćanja korisnika po raznim osnovama, što je nastavak rasta broja obraćanja budući da je u prethodne tri godine taj broj bio od 8.935 do 9.720, podaci su ove javne ustanove.
Najveći broj obraćanja odnosi se na materijalno obezbjeđenje, odnosno prava kao što su dodatak za pomoć i njegu drugog lica i jednokratne novčane pomoći.

Centru se obraćaju i lica koja po Zakonu o socijalnoj zaštiti nisu u njegovoj nadležnosti, a to su sve kategorije materijalno ugroženih lica, penzioneri, radno sposobna lica, socijalno ugrožene kategorije iz izbjegličke i povratničke populacije, nezaposlena i zaposlena lica, zdravstveno neosigurana lica.

U izvještaju o radu ove ustanove za 2024. godinu navodi se da je potrebno da se u skladu sa raspoloživim finansijskim mogućnostima dodatno izdvoje budžetska sredstva za finansijsku podršku u oblasti socijalne zaštite.

“Za unapređenje kvaliteta stručnog rada neophodno je obezbijediti uslove za permanentno usavršavanje stručnih radnika, praćenje zakonskih okvira i savremenih pristupa i modela rada sa korisnicima, te bolja tehnička podrška za rad stručnih radnika”, ističe se u izvještaju.

Iz Centra za socijalni rad godinama ističu da je od izuzetnog značaja skrenuti pažnju na dignitet i dostojanstvo, kao i ukupni položaj zaposlenih.

“Stručni radnici svakodnevno su suočeni sa teškim životnim sudbinama korisnika, ali i sa pritiskom javnosti, koja nekada, zbog neinformisanosti, ima predrasude i pogrešne stavove o ulozi i dometima socijalnog rada. Ovo dovodi do neopravdanih kritika, što dodatno opterećuje već složen proces rada”, ukazano je u izvještaju.

Uprkos značaju njihovog doprinosa zajednici, zaposleni u Centru se i dalje suočavaju sa nedovoljnim vrednovanjem, posebno u pogledu visine primanja, što direktno utiče na njihov životni standard i dobrobit njihovih porodica, dodali su iz Centra za socijalni rad.

Izvor: SRNA/kozarski.com