U Prijedoru je broj razvedenih brakova koji imaju maloljetnu djecu povećan sa 63 u 2023. na 88 u prošloj godini, što je porast za gotovo 40 odsto, podaci su ovdašnjeg Centra za socijalni rad.
I u prethodnoh godini zabilježen je porast od 30 odsto odnosno sa 49 takvih razvoda u 2022. godini na 63 u 2023.
Pored 88 bračnih, lani je prekinuto i 11 vanrbačnih zajednica koje imaju maloljetnu djecu.
“Najveći broj supružnika se nisu do sada obraćali Centru za socijalni rad za usluge savjetovanja, već su postupak pokrenuli sa unaprijed formiranim stavom i odlukom da se brak razvede, te već žive zasebno. Sve navedeno utiče na smanjenu mogućnost uspostavljanja pokidanih relacija i pomirenja supružnika a samim tim i nastavka zajedničkog života”, navodi se u izvještaju o radu ove ustanove za 2024. godinu.
Istovremeno, i broj pokrenutih postupaka mirenja je u porastu, sa 82 u 2023. na 96 u prošloj godini.
Ukupan broj djece povjerene sudskim postupcima nakon prekida bračnih i vanbračnih zajednica je 106, i to 70 majci, 16 ocu, dvoje trećem licu, a 18 i ocu i majci na zajedničko vršenje roditeljskog prava.
“Novi institut u Porodičnom zakonu Republike Srpske je i zajedničko vršenje roditeljskog prava nakon razvoda braka ili prekida vanbračne zajednice. Statistički gledano, od ukupnog broja vršenja roditeljskog prava, oko 20 odsto roditelja bira upravo zajedničko vršenje roditeljskog prava”, navodi se u izvještaju.
Poslovi Tima za mirenje i brakorazvod i regulisanje roditeljskih prava i dužnosti spadaju u najzahtjevnije i najsloženije stručne poslove centara za socijalni rad iz razloga što se problematika lične i porodične prirode supružnika i roditelja djece iz godinu u godinu usložnjava i poprima nove manifestne oblike, što ukazuje na nužnost uvođenja specijalističkog pristupa, mjera i programa preventivnog djelovanja i intervenisanja u porodične zajednice koje su u riziku od prekida.
“Dominantni problemi nakon razvoda braka supružnika pokazuju se u izbjegavanju izvršavanja obaveze izdržavanja maloljetne djece od strane drugog roditelja, što se posljedično odražava na pitanje regulisanja ličnih odnosa i neposrednih kontakata djece sa roditeljem sa kojim ne žive”, dodaje se u izvještaju.
Služba porodično-pravne zaštite planira pokretanje podkasta u saradnji sa Gradskom upravom i Razvojnom agencijom “Preda”, a koji će se emitovati jednom mjesečno. Službu, osim ovog tima, čine i tim za starateljstvo i usvojenje, tim za zaštitu od nasilja u porodici, tim za zaštitu djece i omladine sa poremećajima u ponašanju i maloljetnička delinkvencija i tim za zaštitu djece ugrožene porodični prilikama.
Izvor: SRNA/kozarski.com
Foto: Pixabay