Centar za socijalni rad u Prijedoru prošle godine imao je 104 predmeta koji se odnose na djecu sa poremećajima u ponašanju i na maloljetničku delinkvenciju, zbog čega je potrebno izraditi konkretne planove prevencije i dodatno edukovati lica koja rade sa djecom.
Centar za socijalni rad u Prijedoru u 2024. godini imao je 48 prijava škola zbog različitog neprimjerenog ponašanja, problema u pohađanju nastave, vršnjačkog nasilja i radikalizam kod djece.
Od ukupnog broja predmeta, 22 su maloljetnici u kontaktu sa zakonom, 19 izrečene mjere nadzora i pojačanih nadzora, u 10 predmeta maloljetna lica bila su žrtve krivičnih djela, po dva su trudnoće starijih maloljetnica i prosjačenja, a jedan je zahtjev za saglasnost za sklapanje maloljetničkog braka.
“Posljednjih godina u okviru Tima za zaštitu djece sa poremećajima u ponašanju i maloljetničku delinkvenciju evidentan je pad broja maloljetnih počinilaca krivičnih i prekršajnih djela, ali je povećan broj obraćanja škola zbog ispoljenih poremećaja u ponašanju u školi”, navode iz Centra.
U izvještaju o radu Centra za prošlu godinu ističe da je uočen porast broja obraćanja roditelja za uslugama savjetodavnog rada sa djecom i rada na jačanju roditeljskih resursa.
U dokumentu se ukazuje da je posebno zabrinjavajući porast broja djece žrtava i svjedoka krivičnih djela od kojih su najčešće seksualne zloupotrebe djece, sumnje na seksualna zlostavljanja i nasilje nad djecom.
“U dva predmeta zabilježeno je da su djevojčice bile žrtve nekoliko krivičnih djela učinjenih različitih počinilaca. U dva predmeta su djeca bila žrtve incesta, te u osam predmeta žrtve različitih seksualnih zloupotreba i zlostavljanja, uključujući nasilje preko interneta”, piše u izvještaju.
Napominje se da u jednom predmetu jedno dijete u četiri navrata žrtva seksualne zloupotrbe različitih počinilaca, a u jednom predmetu jedno dijete je u dva navrata evidentirano kao žrtva krivičnog djela.
Kada su u pitanju zahtjevi za pokretanje postupka prema maloljetnim licima, u 10 krivičnih postupaka evidentirana su četiri maloljetnika ispod 14 godina zbog fizičkog napada na drugog, a u šest krivičnih djela riječ o starijim maloljetnicima uzrasta od 16 do 18 godina.
U prekršajnim postupcima, od ukupno 12 maloljetnika, jedno je mlađe maloljetno lice uzrasta od 14 do 16 godina, dok je ostalih 11 uzrasta od 16 do 18 godina.
U 2024. godini nema evidentiranih maloljetnica kao počinilaca krivičnih djela i prekršaja.
Što se tiče vaspitnih mjera, vaspitnih preporuka i sankcija, u 2024. godini izrečena su četiri policijska upozorenja i tri sudska ukora, dok je u tri slučaja donesena naredba o nepokretanju postupka.
Kada je u pitanju vršnjačko nasilje, evidentirano je 11 žrtava, i to devet dječaka i dvije djevojčice, i 12 počinilaca, i to 10 dječaka i dvije djevojčice, a najveći dio prijava odnosi na djecu iz osnovnih škola što ukazuje na sve nasilnije ponašanje djece mlađeg uzrasta, te iziskuje da se preventivne aktivnosti realizuju na nižim uzrastima.
“Uzimajući u obzir alarmantno stanje u regionu, sve svirepije načine izvršenja djela od maloljetnika, sve niži uzrast i nedostatak adekvatnog odgovora društva, opravdano strahujemo da će se takvo stanje reflektovati i na našim prostorima”, poručuju iz Centra.
Naglašavaju da prijavljeni slučajevi vršnjačkog nasilja nisu realan pokazatelj, jer se znatan broj situacija izloženosti djece vršnjačkom nasilju ne prijavljuje Centru, već procesuira u psihološko-pedagoškim službama škola.
“Zabrinjava trend `tik tok` izazova, gdje su škole prijavile pet maloljetnih lica ispod 14 godina za izazov `Supermen` u kom je jedan maloljetnik zadobio povrede”, podsjećaju iz Centra.
Iz ove ustanove poručuju da prostor za rad i preduzimanje konkretnih aktivnosti u 2025. godini vide u kontinuiranom radu na prevenciji poremećaja u ponašanju, izradi konkretnih i sadržajnih planova i programa prevencije, kontinuiranom provođenju programa prevencije vršnjačkog nasilja, te obezbjeđivanju dodatnih edukacija i stručnih usavršavanja za stručne radnike koji rade sa djecom.
“Dodatna ulaganja i veći značaj je nužno posvetiti ranoj dijagnostici i intervenciji odnosno djeci mlađoj od 14 godina, kod kojih su prisutni početni oblici asocijalnog ponašanja, kao i intenzivnijem radu sa roditeljima odnosno jačanju kapaciteta porodice i vraćanju porodičnih vrijednosti i moralnih normi u okvire adekvatnog vaspitavanja djece”, zaključak je Tima za zaštitu djece s poremećajima u ponašanju i maloljetničku delinkvenciju.
Izvor: SRNA/kozarski.com
Foto: Pixabay