Muzej Kozare u Prijedoru večeras je predstavio projekat mapiranja kulturno-istorijskih ruta pod nazivom „Kultura trajanja za trajanje kulture“, realizovan uz podršku Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, prijedorske firme „Bosnamontaža“ i Zavoda za izgradnju grada.

Projekat se sastoji iz tri cjeline koje zajedno čine otvoreni muzej na široj teritoriji Prijedora koji će građani moći posjećivati sami, informisati se i edukovati nezavisno od radnog vremena ove matične ustanove i od prisustva ili odsustva kustosa.

“Baza iz koje se kreća na tu rutu jeste muzejsko dvorište. Ruta se dalje proteže prema planini Kozari i prema lokaciji Maslin Bair, Palančište i širi se po gradu na nekoliko lokacija – drugi kružni tok na ulazu u Prijedor, zatim dio oko kuće Stojanovića, nekadašnja Srpska varoš i dio oko Kule Radetića. Lokacije su birane na osnovu njihovog kulturno istorijskog značaja. Tu je i lokacija na kojoj je obješena Mira Cikota koja se nalazi u centru grada, preko puta Muzeja i preko puta Gradske uprave. To je jedna od stvari koja je bila potpuno nepoznata našim sugrađanima”, istakla je v.d. direktora Muzeja Kozare Marina Ljubičić Bogunović.

Ljubičić Bogunović je dodala da je ukupno postavljeno 18 totema sa osnovnim informacijama i QR kodovima koji pružaju dodatne sadržaje. Devet totema postavljeno je u muzejskom dvorištu, a ostali na značajnim lokacijama u gradu i okolini – u nekadašnjoj Srpskoj varoši, Nacionalnom parku Kozara, kao i u zoni grada gdje su živjele i djelovale istaknute heroine i ilegalke.

Kroz ovaj projekat realizujemo nekoliko ciljeva, koji su i navedeni kao veoma bitni, istakla je Vedrana Adamović, muzejski savjetnik i koautor projekta “Kultura trajanja za trajanje kulture”.

“Prije svega dvorišni prostor Muzeja kroz ovu postavku dobija jedan novi život i novi način prezentovanja. Nedaleko od ove lokacije nalazi se još jedan obilježeni prostor, Srpska varoš, i ne moramo ni da pominjemo koliko je to bitno za razvoj građanske kulture u Prijedoru, i koliko ke u stvari onih pravih, istinskih tekovina srpski narod iscrpio iz tog života u varoši pokušavajući da izgradi nakon velikog požara 1882. godine. Treča cjelina je blisko povezana s našom publikacijom koja je izašla prije nekoliko godina “U borbi rođene”, koja je dala novo svjetlo na borbu, stradanje i sav teret koji je žena nosila u NOB-u”, dodala je Adamović.

Na javnom konkursu Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske za sufinansiranje kapitalnih projekata iz oblasti promocije i očuvanja kulturnog nasljeđa – formiranje kulturno-turističkih ruta u Republici Srpskoj izabranih je i projekat Muzeja Kozare punog naziva „Kultura trajanja za trajanje kulture; Obnovljenim stazama prošlosti: Tragovima znamenitih žena, umjetnika, uglednih kulturnih radnika ali i lokacija i građevina koje su obilježile kulturu, istoriju i prošlost Prijedora“.

“Glavni cilj ovog projekta je izvršen, i ono što je najvažnije, ovaj projekat može da doživi i svoju nadogradnju. Kao ministarstvo spremni smo da podržimo sve ono što podrazumijeva ulaganje u kulturu, naročito povratak unazad, kako bi ove generacije koje sada žive i koje će doći bile upoznate s prošlošću svog grada i identiteta”, istakla je ministarka prosvjete i kulture Željka Stojičić.

Od septembra u lapidarijumu muzeja održavaće se radionice za djecu starijeg vrtićkog i mlađeg školskog uzrasta.

“Već smo napravili interakciju između jedne kulturne ustanove i obrazovnih ustanova. Od jeseni u najavi su radionice u kojim će učestvovati i djeca predškolskog uzrasta, i učenici osnovnih škola. Drago mi je što će prostor dvorišta muzeja napokon dobiti svoj pravi smisao i postati jedno interaktivno mjesto gdje će učenici biti u prilici da se na jedan novi način upoznaju s kulturno-istorijskim nasljeđem”, istakla je v.d. načelnika Odjeljenja za obrazovanje, zdravstvo, socijalnu zaštitu i pronatalitetnu i demografsku politiku Grada Prijedora Olivera Brdar-Mirković.

Ukupna vrijednost ovog projekta je oko 23 hiljade maraka.

Izvor: prijedorgrad.org