„U poslјednje tri godine investirano je 500.000 do 600.000 KM direktnih investicija za opremu i renoviranje službi u Domu zdravlјa. Ove godine završavamo, možda i najvažniji ovogodišnji projekat, Centar za promociju zdravlјa i prevenciju nezaraznih bolesti, čije je otvaranje planirano u septembru“, kaže u intervjuu za „Kozarski vjesnik“ direktor Miloš Marjanović.

Koji su bili najveći izazovi sa kojima ste se susreli od trenutka preuzimanja dužnosti?

– Po dolasku na mjesto direktora JZU Dom zdravlјa Prijedor, prije tri godine, zatekao sam izuzetno dobru finansijsku situaciju, koju je ostavio moj prethodnik i prethodnici prije njega, i koji su, moram to naglasiti, zaista domaćinski vodili ovu ustanovu. U finansijskom smislu, najveći izazov je bio da se održi taj nivo stabilnosti dugoročno gledano, jer smatram da smo mi to u ovom trogodišnjem periodu uspjeli. Slobodno možemo reći da je Dom zdravlјa Prijedor stabilna ustanova, jer smo čak  pobolјšali neke finansijske aspekte i dugoročno obezbijedili likvidnost. Prioritet nam je bio i pobolјšanje radnih uslova, prije svega medicinskog osoblјa, što smo u prethodne tri godine znatno pobolјšali kroz renoviranje određenih službi, ulaganje u opremu, infrastrukturu, edukacije i ostale radne uslove. Samim tim je posredno pobolјšana usluga i za naše pacijente, što se ogleda kroz smanjenje rokova, zakazivanja termina u nekim službama, što je ranije bio problem, a time su smanjene i žalbe pacijenata.

Koje su trenutne mogućnosti zdravstvene ustanove kojom rukovodite?

– Zasad nemamo problem s nedostatkom medicinskog osoblјa, prije svega mislim na lјekare. Unazad nekoliko godina pričamo svi o tome da je to sistemski problem koji se, prije svega, reflektuje preko manjih domova zdravlјa, a mi taj problem očekujemo u naredne dvije godine. Uzroci su nezainteresovanost doktora opšte medicine za specijalizaciju na primarnom nivou, prije svega mislim na Službu porodične medicine. Imamo dovolјan broj doktora, kao i u Službi hitne pomoći, tako da za sada nemamo tih problema.

Da li ste zadovolјni uslovima rada i koliko su građani zadovolјni pruženim uslugama?

– U skladu s našim kapacitetima, većina službi je dovolјno popunjena. Ima i onih u kojima se nešto duže čeka na pregled, poput RTG ili CBR službe koje su jako opterećene, ali i te rokove smo skratili u odnosu na period od prije dvije-tri godine. U lјetnim mjesecima je veliki pritisak na Službu hitne pomoći, pa i ovim putem apelujem na sve građane koji nisu u stanju hitnoće, da se javlјaju porodičnim lјekarima umjesto da idu u Službu hitne pomoći.

Postoje li neke usluge koje biste posebno izdvojili i pomenuli? Da li u nekim službama ima mogućnosti za pobolјšanje obima i kvaliteta rada?

– U poslјednje tri godine investirali smo od 500.000 do 600.000 KM direktnih investicija vezanih za opremu, renoviranje i opremanje službi. Imamo novu pedijatriju u objektu Medicine rada, gdje smo znatno pobolјšali usluge prema najmlađim pacijentima. Otvoren je novi Vakcinalni centar koji ima mnogo veći kapacitet, a i vakcinacija je produžena do 14 godina. Dosad je bilo do šest godina i radiće se u dvije smjene. Pored toga, otvaramo i Centar za rani rast i razvoj, gdje je planirano u toku avgusta zvanično otvaranje, u saradnji sa resornim ministarstvom i UNICEF-om. Prošle godine smo najavili, ove završavamo, možda i najvažniji ovogodišnji projekat, Centar za promociju zdravlјa i prevenciju nezaraznih bolesti. Nјegovo otvaranje je planirano u septembru. Svakako mislim da ne treba posebno naglašavati koliki je značaj ovakvog centra. Pravi se po uzoru na banjalučki Centar za prevenciju i promociju zdravlјa, gdje je praktično planirano da određen dio usluga snosi grad. Dom zdravlјa Prijedor je, u saradnji sa Gradskom upravom, dogovorio da pokrenemo pilot-projekat i da podnesemo prve inicijalne troškove do kraja godine, a potom da sjednemo sa rukovodstvom  Gradske uprave i dogovorimo dalјu saradnju. U segmentu prevencije, omogućićemo akcije našim pacijentima i besplatne ultrazvučne i mamografske preglede, što nismo imali u prethodnom periodu.

Imate li problema s nedostatkom školovanog kadra?

– Djelimično sam već odgovorio na to, ali dugoročno gledano hoćemo, ne samo mi, nego sve zdravstvene ustanove. S mogućnošću za produženjem rada do 68. godine, djelimično možemo biti malo “komotniji”, ali dugoročno se mora ići na neka nova sistemska rješenja, prije svega obavezu rada na  primarnom nivou.

Postoje li problemi u realizaciji isplate svega onog što radniku pripada po kolektivnom ugovoru?

– Što se tiče Doma zdravlјa Prijedor, sve obaveze izmirujemo na vrijeme, sve obaveze prema radnicima se izmiruju na vrijeme. Imamo izuzetno korektnu saradnju sa Fondom zdravstvenog osiguranja koji nas prati finansijski u tom smislu i ispunjava svoje obaveze po osnovu potpisanog ugovora. Činjenica je da su rasle plate u zdravstvenom sektoru u zadnje dvije godine, čak su rasle više nego prihodi, ali za sada uspijevamo stići sve obaveze i u skladu s dogovorom s Fondom i resornim ministarstvom koji takođe snosi dio troškova, mislim da nećemo imati problema.

Kakvo je stanje što se tiče rada ambulanti porodične medicine i  specijalističkih ambulanti?

– Svi timovi su popunjeni lјekarima porodične medicine, a problem nam je s terenskim ambulantama, jer su veoma razuđene. Sad su sezone godišnjih odmora, veliki je priliv turista i naših građana iz inostranstva, pa molimo građane da budu strplјivi, iako se sve odrađuje na vrijeme i sigurno neće biti nikakvih problema.

Koje su aktivnosti obilјežile prvih šest mjeseci i šta očekujete do kraja kalendarske godine?

– Već sam pomenuo aktivnosti oko otvaranja Vakcinalnog centra, Centra za rani rast i razvoj, čije aktivnosti su u toku. Kruna svega je otvaranje Centra za promociju zdravlјa i prevenciju nezaraznih bolesti. Pored toga, nastavili smo s renoviranjem i opremanjem pojedinih službi, tako da smo renovirali RTG službu. Nastavlјamo s renoviranjem Centra za fizikalnu medicinu i to ćemo završiti do kraja godine. U oktobru ćemo organizovati simpozijum sa međunarodnim predznakom. Očekujemo dolazak eminentnih predavača i gostiju iz regije i inostranstva. Organizator simpozijuma je Dom zdravlјa, a koorganizatori Bolnica Prijedor, specijalističke ordinacije “Predojević” i “Hana”. Ovim simpozijumom, uz pokrovitelјstvo Grada Prijedora, poslaćemo veoma pozitivnu sliku ne samo o zdravstvu u Prijedoru, već i o našem gradu, a takođe ćemo dokazati da se zajedničkim djelovanjem kroz javno i privatno partnerstvo može postići jako dobar rezultat.

Šta možete reći o Službi hitne medicinske pomoći?

– Ona je ogledalo grada i naše ustanove. Mislim da su i građani zadovolјni pruženim uslugama, samim intervencijama, pravovremenošću izlaska na teren i hitnoćom kojom se zbrinjavaju. U skladu s ugovorom o zdravstvenom osiguranju, duplirali smo kapacitet hitne medicinske pomoći. O svom trošku Dom zdravlјa je uveo dodatne timove i samim tim pobolјšao usluge. S druge strane, normalno je da uvijek postoje i određeni problemi, koji se,  prije svega, ogledaju u tehničkom smislu, pa i činjenici da se ova služba nalazi u samom centru grada, što nije adekvatno u smislu brzog djelovanja. U narednih mjesec dana dobićemo projekat vezan za sam izlaz vozila hitne pomoći kroz dio pored Medicine rada, gdje će se moći puno lakše izlaziti da bi vozila mogla već za minut-dva biti na magistrali. U toku ove godine izvršićemo nabavku vozila hitne pomoći, konstantno nabavlјamo potrebnu opremu za samu službu i trudimo se da im pobolјšamo radne uslove. To se i vidi.

Izvor: kozarski.com