Bistro tiho jezero okruženo šumom i cvrkutom ptica… Teško je povjerovati da se ovdje prije samo 10 dana desila drama sa galamom, ljutitim mještanima, nabildanim momcima iz grada, gliserima i kanisterima nafte.
Priča o gužvi na jezeru Kop, ili kako ga mještani zovu Vinkovom jezeru, u Tomašici kod Prijedora stigla je, od usta do usta, od četa do četa, čak do Banjaluke. I dobila živopisne razmjere.
U pojedinim verzijama te priče spominju se čak i izbušene gume, policijska patrola i glavni akter zvučnog imena: Draško Stanivuković.
Neki čak tvrde da je upravo Draško, koji se na Vinkovom jezeru baškari kao da je njegovo, naftom zagadio vodu. Što je, logično, izazvalo bijes mještana, koji su balvanom prepriječili ulazak čamcima i gliserima u jezero.
Da je istina negdje između nabudžene gradske priče i patetične seoske idile, uvjerila se ekipa Srpskainfo, a gdje bi nego – na licu mjesta.
Da jezero nije baš tako mirno, kako se na prvi čini, svjedoči drvena tabla sa upozorenjem: Zabrana za glisere i čamce sa motorom.
Da su seljani mislili ozbiljno, svjedoči i gomilica zemlje na seoskom putu, dovoljna da zaustavi i najmoćniji džip, a posebno balvan na obali, na mjestu gdje su, donedavno, “preplanuli mladići i djevojke iz grada” spuštali svoja plovila u jezero.
Balvan revolucija je uslijedila nakon frke koja se pripovjeda od Prijedora do Banjaluke. Kako su nam potvrdili mještani, balvan je na obalu dovukao i postavio Rajko Crnobrnja.
– Pokušali smo fino da se dogovorimo sa tim izletnicima, nisu nas slušali i sad imamo to što imamo. Ako neće ljudski, neće nikako. Neće više nijedan čamac, gliser, ni džet ski ući u jezero – kaže jedan od Rajkovih istomišljenika.
Aleksandra Malešević Kaurin (21), koja živi pored samog jezera, prepričava što se tog nedeljnog dana dešavalo.
– Otišli smo sa svojom djecom, da se okupamo, ja imam dijete od godinu dana, povela sam ga, ali nismo mogli u vodu od tih nasrtljivih posjetilaca. Oni su svojim čamcima zamutili vodu, dizali su galamu, bacali pored jezera kanistere od goriva, zagadili nam kupalište koje smo mi uredili – kaže Aleksandra.
Kako kaže, bilo je desetak tih “kockastih momaka i njihovih cura”, navodno su bili iz Banjaluke. A da li je među njima bio gradonačelnik Draško Stanivuković?

– Nije. Ne mogu griješiti dušu, posjetilaca ima svakakvih, najčešće su bučni i neuredni, ostavljaju za sobom smeće koje mi moramo poslije čistiti, ali Draško nije takav. Znam da je dolazio na jezero, vozio ovdje svoj gliser i džet ski, ali uvijek bliže drugoj obali, daleko od našeg kupališta – kaže Aleksandra.
Dodaje da se Draško, kad dođe, druži s mještanima i da je u Tomašici rado viđen gost.
– Počasti djecu, čak je nudio da nam uredi plažu, mi smo to odbili – kaže Aleksandra.
A šta kaže Vinko Buha, onaj po kojem je jezero dobilo ime?
Zatekli smo ga u poslu, dovlačio je drva iz šume, valja se spremiti za zimu. Puno radi, da za brčkanje na plaži nema vremena, ali da mu je drago što omladina dolazi na jezero. Nek se i Tomašica pročuje po nečem dobrom i lijepom!

– Nekom smeta ovo, nekom ono, meni ne smeta ništa. Svako ima pravo da se kupa u jezeru, pa i da se vozi čamcem ili skuterom. Šta ima veze! Dođu iz Banjaluke, provozaju se, pa odoše, neće niko jezero kući odnijeti – kaže Vinko.
On tvrdi da “Draško ove godine nijednom nije dolazio”, a i ranije kad je dolazio, “ništa loše nije radio”.
Vinkovi rođaci, koji ne bi da im se imena spominju po portalima, dodaju da su Draško, a i neki drugi izletnici, znali čamcem provozati mještane i njihovu djecu. A opet, vele, ima i izletnika koji se bahate, a i mještana koji su zavidni bogatoj i dokonoj omladini.
– Sve u svemu, mnogo buke ni oko čega – filozofski zaključuje Vinko.
Inače, Vinkovo jezero, logično, nije Vinkovo, samo su ga tako prozvali. Jezerom, koje je, kao i nekoliko obližnjih jezera, dio nekadašnjeg rudničkog kopa, gazduje Rudnik željezne rude.
Kako kažu mještani, rudnik je dugo zabranjivao čak i kupanje, dvije godine je jezero bilo “zagrađeno”, ali su na kraju ipak dozvolili mještanima da nadomak svojih kuća urede malu plažu.
Naravno, “kockasti” su brzo otkrili ovaj u šumu ušuškani raj na zemlji.
Autor: Milkica Milojević/Srpskainfo
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER