U zaseoku Macure, kod prijedorskog naselja Gornji Jelovac, danas je obilježen Dan sjećanja na djecu ubijenu tokom genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) u periodu 1941–1945. godine.
U prisustvu građana, predstavnika vlasti i sveštenstva, služen je pomen za nevine žrtve, koji je predvodio iguman manastira Moštanica, otac Sergije.
Gornji Jelovac je simbol stradanja srpske nejači – upravo na tom mjestu, u ljeto 1942. godine, bez ispaljenog metka, ubijeno je 75 djece mlađe od 14 godina. U tom periodu, u ovom kraju život je izgubilo ukupno 312 stanovnika, a zločini nad djecom ostali su zauvijek urezani u kolektivno pamćenje naroda Potkozarja.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor poručio je da je Gornji Jelovac “mjesto trajno natopljeno krvlju srpske djece”, koju su, kako je naglasio, ustaše u NDH nemilosrdno ubijale samo zato što su bili Srbi.
“Tragično je i poražavajuće kako su ustaški monstrumi lišavali života djecu koja često nisu ni prve korake napravila. Kada čujete da je u ovom selu ubijeno 75 djece, mlađe od 14 godina, samo zato što su se drugačije krstili i zvali, teško je ostati ravnodušan”, rekao je Javor.
On je zahvalio Vladi Republike Srpske i predsjedniku Miloradu Dodiku što je ovaj datum dobio republički značaj, naglasivši da se ovaj dan ne obilježava zbog mržnje ili osvete, već iz potrebe da se oda počast nevinim žrtvama i sačuva istorijsko pamćenje.
“Naša je obaveza da o ovome govorimo uvijek i svuda, a ne samo danas i ovdje. Te žrtve to zaslužuju. Kao gradonačelnik, biću posvećen očuvanju kulture sjećanja na stradanje srpske nejači i istinu o ovom kraju”, poručio je Javor.
Dan sjećanja u Gornjem Jelovcu organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, s ciljem da se podsjeti na stravične zločine u NDH, jedinoj državi u Evropi koja je imala logore za djecu – u Sisku, Jastrebarskom, Gornjoj Rijeci i Reki kod Križevaca.
Prema nepotpunim istorijskim podacima, u NDH je na najzvjerskije načine ubijeno najmanje 74.642 djece uzrasta od novorođenčeta do 14 godina. Mnogi od njih nikada nisu dobili ni priliku da zaplaču, progovore ili prohodaju.
Gornji Jelovac ostaje vječno svjedočanstvo te užasne istine – i opomena da se takvi zločini nikada više ne ponove.
(Srna/MONDO)