Republički pedagoški zavod nagradio je nastavnike, koji su osvojili najviša priznanja na konkursu “Aplauz za nastavnika”. Cilj je prepoznavanje, afirmacija i promocija kvalitetnog, inovativnog i primjenjivog nastavnog rada u osnovnim i srednjim školama Republike Srpske. Među nagrađenima su i prosvjetne radnice iz Prijedora. Lena Lukić, nastavnica hemije u Osnovnoj školi “Vuk Karadžić”, Omarska, osvojila je prvo mjesto u kategoriji prirodno-matematičkih predmeta, dok je Biljana Torbica Nenadović iz prijedorske Ugostiteljsko-ekonomske škole zauzela drugo mjesto u kategoriji umjetničkih i praktičnih predmeta u srednjoj školi. Specijalnu nagradu – za najbolju praksu u realizaciji slobodnih aktivnosti u predmetnoj nastavi, dobila je Sandra Bojanić, nastavnica matematike iz OŠ “Petar Kočić”, Prijedor.

Lena Lukić ističe da je laskavo biti najbolji u kategoriji osnovnih škola na nivou Republike Srpske. Nagrada Republičkog pedagoškog zavoda svakako daje vjetar u leđa, ali priznaje da joj je ipak draži aplauz učenika.

“Smatram da se moj način rada sve više unapređuje. Trudim se da svake godine bude nešto novo, kreativno i inovativno. Treba uzeti u obzir da danas učenici nisu kao što su bili nekada, da su njihov fokus i koncentracija prilikom časa drugačiji i dosta slabiji, tako da je do nas, nastavnika, kako ćemo čas učiniti zanimljivim. Hemija je u tom pogledu zahvalan predmet, jer mi imamo razne načine da ih zainteresujemo, da pokažemo šta je to što se dešava na mikro nivou, koji je njima poprilično apstraktan u tim godinama. Međutim, ako ih već u osmom razredu naučimo da zavole nauku, da uče sa razumijevanjem, a ne samo da odgovaraju na pitanja i zapamte definicije i činjenice, mi smo u tome uspjeli”, rekla je Lena.

Biljana Torbica Nenadović navodi da “Aplauz za nastavnika” predstavlja odličnu priliku da se trud, posvećenost i ljubav prema prosvjetnom pozivu pokažu i promovišu.

“Vjerujem da sam ovo priznanje dobila prije svega zbog nastojanja da učenicima pružim više od samog gradiva – da ih podstaknem na razmišljanje, istraživanje, saradnju, kritičko promišljanje i razvoj vještina koje će im koristiti tokom cijelog života. Nastojim da teorijska znanja povežem sa praktičnim iskustvima i stvarnim životnim situacijama, kako bi učenici aktivno učestvovali u procesu učenja i razvijali kompetencije potrebne za budući profesionalni i lični razvoj. Posebno mi znači što se ovim potvrđuje vrijednost inovativnih pristupa nastavi i iskustvenog učenja. Ovo priznanje ne doživljavam samo kao lični uspjeh, već i kao priznanje mojim učenicima, čija su radoznalost, kreativnost i spremnost da uče na drugačiji način sastavni dio svakog uspješnog nastavnog procesa”, rekla je Biljana.

U školama se ponose svojim prosvjetnim radnicama uz čestitke na priznanju Republičkog pedagoškog zavoda koji predstavlja potvrdu njihovog predanog rada, stručnosti, entuzijazma i ljubavi prema nastavničkom pozivu.

“RPZ je u aprilu školama dostavio poziv ‘Aplauz za nastavnika’ čiji cilj je bio da promovišu primjere dobre prakse u školama. Profesorica stručnih predmeta iz naše škole Biljana Torbica Nenadović dostavila je svoju prijavu za predmet praktična nastava i osvojila je drugo mjesto. Mi smo ponosni na našu Biljanu, ona je mlad radnik koji vrijedno radi i trudi se, a ovo je samo pokazatelj da se to sve isplati”, rekla je direktor Ugostiteljsko-ekonomske škole Dražena Mršić.

“Ponosni smo na nastavnike čiji su rad i primjeri dobre nastavne prakse obilježili školsku 2025/26. godinu osvojivši najviša priznanja na konkursu ‘Aplauz za nastavnika’”, saopšteno je iz Republičkog pedagoškog zavoda uz želju nagrađenima da svojim znanjem, posvećenošću i kreativnošću nastave da budu uzor i inspiracija svojim kolegama.

Izvor: kozarski.com