Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor čestitao je krsnu slavu Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, koji baštini tradiciju Vojske Republike Srpske, poručivši da je za Prijedor velika čast što je ovogodišnje obilježavanje Vidovdana održano u Manastiru Miloševac. Obilježavanju su prisustvovali i najviši zvaničnici Republike Srpske.
On je istakao da Vidovdan nije samo istorijski datum, već temelj srpskog identiteta i zavjet koji obavezuje da se čuva sloboda i pamti žrtva svih koji su je izborili.
“Vidovdan nas podsjeća ko smo, šta smo preživjeli i šta smo spremni da branimo. To je zavjet da čuvamo ono što smo naslijedili i budemo dostojni žrtve onih koji su svoje živote položili za slobodu. Upravo zato nije slučajno što je Vidovdan krsna slava Vojske Republike Srpske, jer su njeni borci, kao i svi srpski vojnici kroz istoriju, bili istinski i dostojni čuvari tog zavjeta”, poručio je Javor.
Govoreći o borcima Vojske Republike Srpske, naglasio je da su to bili obični ljudi – očevi, sinovi, braća i prijatelji koji su, kada je otadžbina pozvala, bez oklijevanja stali u njenu odbranu.
“NJihova veličina bila je u tome što nisu oklijevali ni na čas, i što su svjesno žrtvovali najsvetije što su imali kako bi zaštitili i odbranili svoje porodice i svoj narod.. Svojim životima ispisali su najvažnije stranice savremene srpske istorije i ostavili nam Republiku Srpsku kao zavjet i veliku obavezu. NJihova žrtva nije samo dio naše prošlosti, već temelj naše sadašnjosti i garant naše svijetle budućnosti”, rekao je Javor.
Predsjednik Republike Srpske Siniša Karan poručio je da su Srbi sa ove strane Drine ispunili svetosavski i vidovdanski zavjet, te da se taj zavjet danas zove Republika Srpska.
“Kada kažete Vidovdan, vidite više od šest vijekova borbe srpskog naroda za slobodu. Republika Srpska je jedini mogući okvir slobode srpskog naroda, a Vojska Republike Srpske nastala je da sačuva narod, njegovu imovinu i pravo na život u slobodi”, rekao je Karan, zahvalivši Trećem pješadijskom puku što dostojno čuva tradiciju Vojske Republike Srpske i prenosi je mladim generacijama.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić naglasio je da je Odbrambeno-otadžbinski rat vođen pod vidovdanskim zavjetom.
“Srpski borac je uvijek bio pod pravom zastavom i nikada nije bio na pogrešnoj strani istorije. Naša je obaveza da poštujemo žrtvu onih najboljih koji danas nisu među nama i da tradicija Vidovdana i Vojske Republike Srpske živi u vječnost“, poručio je Minić.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Radan Ostojić istakao je da je Vidovdan praznik nad praznicima za srpske borce.
“To je dan kada se sjećamo kosovskog zavjeta i svih koji su kroz istoriju birali slobodu. Na tom putu vaskrsla je i Republika Srpska. Naš put je put slobode i niko ga ne može zaustaviti”, rekao je Ostojić.
Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović poručio je da srpski vojnik nikada nije vodio osvajačke ratove.
“Srpski vojnik je uvijek vodio odbrambene ratove, braneći svoj narod i donoseći slobodu. Republika Srpska ostaje faktor stabilnosti i uvijek će dostojanstveno i u skladu sa zakonom štititi svoj narod, institucije i svoje simbole”, naglasio je Goganović.
Obilježavanje Vidovdana počelo je polaganjem vijenaca na Centralno spomen-obilježje “Za krst časni” u Prijedoru, a potom su u Manastiru Miloševac služeni Sveta arhijerejska liturgija i parastos srpskim vojnicima poginulim od Kosovskog boja do danas.
Izvor: priedorgrad.org






