Misteriozna, oko 6,5 km duga reka duboko u srcu Amazona je toliko vruća da voda u njoj – ključa. Za ovu se reku u Peruu dugo mislilo da je samo legenda, a kad je za to čuo naučnik Andres Ruzo, mislio je da je to nemoguće. Mislio je da za tako nešto treba ogromna količina geotermalne toplote a područje Amazona je jako daleko od aktivnih vulkana.
Ali onda je Ruzo ključajuću reku video vlastitim očima.
Za tu je reku prvi put čuo od svog deda koji mu je ispričao priču o tome kako su španski konkvistadori ubili poslednjeg kralja Inka.
Posle njegovog ubistva, konkvistadori su se uputili u Amazon u potragu za zlatom. Kad su se vratili, jedan je čovek ispričao uznemirujuću priču o otrovnoj vodi, ogromnim zmijama i reci koja ključa.
12 godina kasnije Ruzo je ponovno od svoje tetke čuo priču o neobičnoj reci.
Kao mladi doktorant geofizike na Ruzo je poželeo da pronađe misterioznu reku.
“Počeo sam da ispitujem ljude o reci. Može li stvarno da postoji reka čija voda ključa? Pitao sam kolege s fakulteta, vladu, naftne kompanije… i svi su mi odgovorili – ne”.
“To zapravo ima smisla. Vruće ili čak ključale reke postoje, ali one moraju biti u blizini vulkana. Potreban je moćan izvor toplote da bi se proizvela ovako velika geotermalna manifestacija.”
Ali za vreme ručka, tetka mu je rekla da je ona zaista videla tu reku, čak i plivala u njoj. Upkos skepticizmu, Ruzo se 2011. zajedno s tetkom uputio u džunglu.
Uskoro je otkrio ključalu reku u blizini svetog lekovitog područja naroda Ašaninka.
Na najširem delu, široka je oko 25 metara i duboka oko 6 metara. Voda u reci je dovoljno vruća da biste mogli napraviti čaj, a na nekim mestima doslovno ključa.
“Da sam uronio ruku u vodi, dobio bih opekotine trećeg stepena. Da upadnem u reku, to bi me sigurno ubilo”, rekao je Ruzo.
Reka ključa zbog pukotine u steni koja se nalazi ispod.
“Baš kao što mi imamo toplu krv koja teče kroz naše vene, tako i Zemlja ima vruću vodu koja teče kroz njene pukotine i rascepe.’
“Kad te Zemljine arterije dospeju na površinu, dolazi do geotermalnih pojava: isparavanja, vrućih izvora ili, u ovom slučaju, ključale reke. Delovi reke su toliko vrući da životinje odmah uginu čim upadnu u vodu.
“Vidio sam razne životinje koje su tako skončale i to je bilo prilično šokantno. Prvo što se skuva su oči i one postanu mlečno bele. Životinje pokušavaju da isplivaju, ali ne uspevaju pobeći jer ih toplota brže ubije.
Iz nekog razloga nauka ovu reku još nije proučavala, ali Ruzo namerava da to promeni.
Objavio je knjigu “Ključala reka: Avantura i otkriće u Amazonu’, a sada se trudi da sačuva reku. Naime, okolina reke se malo po malo uništava sečom šume, a ako se nešto ne preduzme, u potpunosti će nestati.
“Shvatio sam da je reka pravo čudo prirode. Ako je ne zaštitimo, to će čudo nestati”, kaže Ruzo.
Jutarnji/Kurir