Marko Vukadinović, student druge godine fizike na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci i jedan od naših najboljih majstora Rubikove kocke poziva sve zainteresovane na prvo ozbiljnije takmičenje u Srpskoj i BiH u brzom slaganju ove legendarne trodimenzionalne mehaničke igračke.

Zapravo, zanimljivi turnir u tzv. “spid kjubingu” biće održan 23. i 24. aprila u banjalučkoj Gimnaziji u organizaciji Saveza misaonih igara RS.

– Očekujemo oko 70 učesnika iz desetak država. Doći će takmičari iz svih zemalja bivše Jugoslavije, a prijavio se i jedan Malezijac. Inače, 2012. godine održano je slično takmičenje u Sarajevu, ali tu su bila samo dva učesnika iz BiH. Sada ćemo samo iz Banjaluke imati sedam takmičara. Među njima je i Darko Prelić koji je po meni svjetska klasa. Kocku slaže ispod 10 sekundi, a jako dobri su i Renato i Zorinko Stopić, Velibor Đuran, Mihajlo Tovilović, Nikola Rauš i drugi – kaže ovaj dvadesetjednogodišnjak.

Marko priznaje da je slaganje Rubikove kocke mnogo razvijenije u Evropi i svijetu.

– Već u Sloveniji postoje organizovani klubovi koji imaju svoje tajmere i kocke. S druge strane, mi ovdje imamo samo lične kocke, dok tajmere koji mjere vrijeme do treće decimale u sekundi, nemamo, jer su skupi – kaže Vukadinović.

On objašnjava da za brzo slaganje kocke potrebno imati brze prste, strpljenje i dobru kocku.

– Rekao bih i da slaganje Rubikove kocke nije sport, već misaona igra. Inteligencija i improvizacija pomažu, i potrebna je kombinatorika i logika, međutim nije riječ o pravilu. Svako može da shvati i da se u slaganju kocke vremenom usavršava – poručuje ovaj mladić.

S tim u vezi, Vukadinović, koji standardnu Rubikovu kocku (3x3x3) može da složi za 11,86 sekundi, napominje da je svjetski prvak u toj disciplini ima samo 14 godina.

– Zove se Lukas Eter, živi u američkom Kentakiju a njegovo vrijeme je 4, 90 sekundi… – kaže naš sagovornik.

Inače, Marko je Rubikovu kocku “otkrio” prije četiri godine na času engleskog jezika u srednjoj školi.

– Poslije sam čekao autobus i hodajući po gradu u jednoj prodavnici vidio kocku. Kupio sam je i nekoliko dana nikako nisam uspijevao da je složim. Nisam imao predznanje, ali sam je složio poslije i uz pomoć savjeta sa interneta. U početku mi je bilo potrebno pet minuta a danas manje od 12 sekundi – kaže ovaj student, koji je za ljubitelje ove vještine na internetu objavio upustvo “Kako složiti Rubikovu kocku”.

Još kaže da današnja djeca radije igraju kompjuterske igrice nego što slažu rubikove kocke i mozgaju.

– Ipak, kada pred njima složite kocku, onda možete da vidite njihovo oduševljenje. Dakle, mališani su motivisani ali je problem što ih ne podstičemo da se bave nekim mozgalicama. Samo im damo telefone u ruke – upozorava Marko, koji je već učestvovao na četiri “spid kjubing” takmičenja u hrvatskom Osijeku.

Trilioni kombinacija!

Kocku koju nije lako složiti je 1974. godine je izumio mađarski vajar i profesor arhitekture Rubik prvobitno je nazvavši „Čarobna kocka“. Već 1980. proglašena je igračkom godine u Njemačkoj, a u svijetu je do prije deceniju prodato čak 300 miliona primjeraka ove igračke. Matematičari su izračunali da postoji oko 43 triliona kombinacija kocke, a prvo takmičenje u njenom slaganju organizovala je Ginisova knjiga rekorda 1981. u Minhenu kada je vrijeme pobjednika bilo 38 sekundi. Od 2003. godine udruženje „World Cube Association“ na svjetskom nivou organizuje takmičenja i evidentira rezultate. Pobjednik je onaj ko ostvari najbolje prosječno vrijeme, s tim da se bilježi i pojedinačno najbolje vrijeme.

Press/Bojan REČEVIĆ