U toku su posljednje tehničke probe za svečanost otvaranja Ferhadije u Banjaluci. Ispred džamije već se nalazi oko stotinjak vjernika koji od sinoć pristužu iz svih krajeva BiH i zemalja Evropske Unije.
9.25 – Još sinoć do duboko u noć vjernici su po dolasku u Banjaluku posjećivali Ferhadiju pa se može reći da je taj dio svečanasti počeo već sinoć.
Ova ceremonija okupiće više od 10.000 vjernika, predstavnike svih nivoa vlasti u BiH, zvaničnike i diplomate regiona i Evrope, zbog čega se pored vjerske, kulturne i istorijske vrijednosti, ovaj trenutak već sada tumači i kao društveno- politički podvig u BiH.
Prethodna dva mjeseca na organizaciji svečanosti otvaranja banjalučke džamije, u čemu su učestvovale i “Nezavisne novine” kao jedini medij iz BiH i regiona, svi nivoi nadležnosti i vlasti u zemlji s podjednakim zalaganjima ukazivali su na važnost mira, dijaloga i bolje budućnosti.
“Radujem se beskrajno da se liječe ratne rane u BiH i da se stremi ka pobjedi vjernika i čovjeka. Mi svi zajedno i odgovorno, svako u svojoj nadležnosti, ne smijemo dozvoliti da se ispolitizira ovaj povijesni trenutak, jer identiteti svih naroda ovih prostora bogatstvo su svih nas”, istakao je za “Nezavisne” nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić.
Banjalučanin je, kao i otac Vanja Jovanović, paroh Stare pravoslavne crkve, obojica danas sa adresama u Sarajevu.
“Ja sam dijete komšiluka Ferhadije. Velika je moja radost što se ovaj biser kulturno-istorijski, ali i duhovnog i vjerskog identiteta, vratio tamo gdje neotuđivo pripada. Svako molitveno mjesto sa kojeg Bogu preobražavamo i posvećujemo svoj život gradi sve nas”, naglasio je Jovanović za “Nezavisne”.
Od petka u Banjaluku pristiže 100 autobusa sa vjernicima i gostima, pa sam centar Banjaluke nadziraće oko 1.000 policajaca RS, uz podršku svih bezbjednosnih struktura u BiH, EUFOR-a i helikopterskih servisa. Na ulazu u grad nalaze se kontrolni punktovi, ali se ne očekuje veće zadržavanje.
MUP RS želi da se svi građani koji s dobrim namjerama pristižu na svečanost, kao i gosti i vjernici, osjećaju apsolutno sigurno.
“Od posebne važnosti je da se iz Banjaluke pošalje poruka mira, suživota i otvorenosti, kao što i treba biti u čitavoj BiH”, naglasio je Dragan Lukač, ministar unutrašnjih poslova RS.
Policija RS nema nijednu informaciju koja bi ukazivala na to da postoji opasnost od potencijalnog narušavanja bezbjednosti ovog skupa, niti je prethodnih mjeseci šta ukazivalo na to.
Gradske vlasti u Banjaluci u ovom danu vide turističku važnost zbog broja posjeta, noćenja i utisaka koje će posjetioci ponijeti iz grada na Vrbasu. U krugu kompleksa Ferhadije upriličene su izložbe fotografija i umjetnina, a otvorena je i suvenirnica sa autentičnim ljepotama Banjaluke. Prethodnih dana je organizovan niz kulturno-umjetničkih događaja na ovu temu.
Izuzmu li se pojedinačni incidenti i vandalizam, koji su s prvim godinama obnove ometali tokove gradnje, prethodnih 15 godina u obnovi Ferhadije učestvovali su svi. Najviše vjernici i Islamska zajednica BiH, kao i Turska, SAD, Velika Britanija, Katar, Njemačka, a višemilionska sredstva uložili su i Vijeće ministara BiH i Vlada RS.
“Za mene je ovo jedan od najradosnijih trenutaka, a mislim i za sve druge vjernike i sve ljude koji nisu islamske vjeroispovijesti”, prokomentarisala je u petak Aldina Huskić.
Jedna je među brojnim vjernicima koji su već u petak klanjali džuma-namaz u Ferhadiji, uz ozvučen ezan u centru Banjaluke, odnosno učenje Edhema ef. Čamdžića, bivšeg muftije banjalučkog, koji je imao veliku ulogu u obnovi u prethodnih 14 godina.
“Prije svega, dobrodošlica i zahvalnost duguje se medijima i novinarima koji su godinama s interesovanjem pitali za obnovu i pratili njen tok. Jedrila je i dobila ruho. Bio sam optimista i evo vidite u nizu sve vjerske objekte, svih naroda. Ne sukobljavaju se crkva i džamija, već umovi pomračeni”, naglasio je ef. Čamdžić.
Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH, istakao je da ova svečanost ima izuzetno značenje za mir, suživot i toleranciju u ovom regionu, ali i šire.
Ovo je, potcrtao je on, poseban trenutak, ne samo za Banjaluku, nego i za čovječanstvo.
Ferhadija je do temelja minirana u maju 1993. godine i fragmenti najznačajnijeg objekta islamske arhitekture 16. vijeka organizovano su tada odvoženi na obližnje deponije.
Godine 2001, vandali su spriječili postavljanje kamena temeljca i tom prilikom ubijen je vjernik Murat Badić, ali je nedugo kasnije počela ponovna izgradnja Ferhadije, jednog od simbola grada na Vrbasu.
Program svečanosti
Svečanost počinje ove subote u 10.30. Nakon muzičkog dijela programa, odnosno interpretacije islamske duhovne muzike, prvi će se obratiti u svojstvu domaćina Osman ef. Kozlić, muftija banjalučki, zatim Milorad Dodik, predsjednik RS, Ahmet Davutoglu, premijer Turske u ostavci, Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, te slijede govori predstavnika SPC, Katoličke crkve, Jevrejske zajednice, Huseina ef. Kavazovića, reis-ul-uleme IZ BiH, njegovog prethodnika Mustafe ef. Cerića, kao i muftije Turskog Mehemeta Gormeza.
Veliki događaj
Na ceremoniji otvaranja obnovljene Ferhat-pašine džamije u Banjaluci, pored velikog broja gostiju, prisustvovaće i Mladen Ivanić, član Predsjedništva BiH iz RS, delegaciju Vlade RS predvodiće Željka Cvijanović, premijer RS, a u delegaciji Narodne skupštine RS su potpredsjednici Senad Bratić i Željka Stojičić, te narodni poslanik Ilija Stevančević.
Predviđen je niz odvojenih zvaničnih susreta među gostima svečanosti, odnosno u svojstvu funkcija koje obavljaju.
Za ovaj događaj akreditovano je više od dvije stotine novinara iz BiH, regiona i Evrope.
NN