Sirijac Abdulah Nakami, koji ima državljanstvo BiH i koji je nastanjen u Travniku, još prije nekoliko mjeseci vratio se sa sirijskog ratišta, gdje je ranjen i odmah je operisan u jednoj javnoj medicinskoj ustanovi u Sarajevu, poslije čega ga niko nije ispitao o uzrocima i mjestu ranjavanja.

Sagovornik blizak bezbjednosnom sektoru rekao je za Glas Srpske da s Nakamijem nijedna nadležna bezbjednosna agencija nije kontaktirala nakon povratka sa ratišta.

– On sve vrijeme mirno živi u Travniku. Ta pojava sve je učestalija u FBiH. Do sada su operativni zahvati izvršeni na desetak povratnika sa sirijskog ratišta. Duplo više je onih kojima su pružene medicinska njega i pomoć nakon ranjavanja – kaže on.

Portparolka SIPA Kristina Јozić rekla je da su u toku provjere u pogledu karaktera pruženih ljekarskih usluga u nekoliko slučajeva.

– Pripadnici SIPA kontinuirano provjeravaju sve informacije koje se odnose na moguće učešće državljana BiH na stranim ratištima sa ciljem utvrđivanja tačnosti i preduzimanja daljih poteza iz nadležnosti Agencije – kaže Јona.

Јozićeva navodi da je, prema saznanjima SIPA, jedna osoba, za koju se sumnja da je učestvovala u oružanim sukobima u Siriji i Iraku, zatražila ljekarsku pomoć u zdravstvenoj ustanovi u jednom gradu. Ta pomoć mu je, dodaje, i pružena.

Glas Srpske objavio je ranije da je u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu 2014. godine liječeno osam džihadista koji su bili ranjeni na sirijskom ratištu, dok je u bolnicama u Zenici i Travniku ležalo ukupno 11 ranjenih boraca povratnika iz Sirije.

Stručnjak za bezbjednost Predrag Ćeranić kaže da nije iznenađenje da ima onih koji su se vratili sa sirijskog ratišta, a da nisu bezbjednosno obrađeni, kao ni to da rane saniraju u medicinskim ustanovama po FBiH.

Abdulah Nakami, prema riječima izvora, došao je tokom rata u BiH kao humanitarni radnik, gjde je i poslije ostao. stekao je bh. državljanstvo i oženio se državljankom BiH, s kojom ima dvoje djece. Završio je medicinsku školu i ima zvanje medicinskog tehničara.

Glas Srpske