Vuku Bačanoviću, novinaru koji je zbog svojih stavova na Fejsbuku ostao bez posla na Fedaralnoj televiziji, prijete i na društvenim mrežama.
Oni kojima nije odgovoralo ono što je u vezi sa Sarajevskom instalacijom, konstatovao na Fejsbuku, Vuka Bačanovića prozivali su četnikom, nisu se libili da mu opsuju majku, a neki su otišli i korak dalje. Sarajevskom novinaru otvoreno su prijetili smrću i prizivali Jasenovac za njegovu porodicu.Zbog toga su se konačno oglasili i u Udruženju BH novinari.
“Smatramo kako niko ne smije biti proganjan niti šikaniran zbog svoga mišljenja, posebno je nedopustivo da se ugrožavaju sigurnost i život Bačanovića koji je putem Fejsbuka samo iznio svoje mišljenje. Sa Bačanovićevim mišljenjem i načinom na koji je izneseno – uz korištenje uvredljivog govora suprotnog pravilima civilizirane komunikacije – nije se složio dio javnosti, ali to nikako ne znači da bilo ko ima pravo pozivati na ubijanje Bačanovića ili prizivati „Jasenovac“ za njega i njegovu porodicu”, navedeno je iz Udruženju BH novinari.
Nema tu mnogo iznenađenja, kažu u Centru za kulturu dijaloga. Poručuju da nije prvi put da je na udaru neko ko ne dijeli mišljenje većine u Sarajevu. Odavano više nema ni privatnosti i odavno sve izrečeno svako važe na svom kantaru i koristi u različite svrhe.
“Mislim da je ovo problem koji dugo traje i da mu se nije posvećivalo mnogo pažnje, nego da se mnogo više gledalo šta se dešava u drugom dvorištu, nego u Sarajevskom dvorištu”, kaže Sanja Vlaisavljević, direktorica Centra za kulturu dijaloga Sarajevo.
Ukoliko neko ima različito mišljenje, to treba poštovati, bez obzira što se s njim ne slažemo, ali to je na ovim prostorima skoro pa nemoguća misija, kazu analitičari. To nam nažalost samo govori, da u BiH još dugo neće biti prisutna kultura dijaloga.
“Treba da insistiramo na činjenici da je različitost ono što nas čini boljim, ali kvalitetnijima uvom slučaju i da iznošenje različitih mišljenja ne bi smejlo biti predmetom jedne vrste hajke”, rekao je Adnan Huskić, analitičar iz Sarajeva.
“Nažalost neminovnost je ponavljanje ovakvog i ovih slučajeva, upravo zbog toga što ne postoji široka društvena svijest o slobodi govora, slobodi mišljenja o slobodi širenja svojih ideja” rekao je Zekerijah Smajić, novinar.
Koliko nema slobode govora u Sarajevu najbolje je pokazao slučaj novinara Vuka Bačanovića. Nakon što je na svojoj Fejsbuk stranici osvrnuo na spornu instalaciju koja je Republiku Srpsku prikazala kao masovnu grobnicu, nekima nije bilo dovoljno ni to što je ostao bez posla.
ATV