Na prijedorskom Sportskom aerodromu “Urije”, pored 900 metara dugačke travnate piste, izgrađena je nova – betonska.
Mali Aerodrom “Urije”, udaljen skoro dva i po kilometra od Prijedora, osim piste, dobio je i novi hangar od 300 kvadrata, 400 metara ograde, rulnu stazu, platformu od 400 kvadratnih metara, videonadzor, opremu za avione i radiostanicu…
Gradnja je počela u martu i potrebno je okončati završne radove da bi bila spremna za upotrebu. To će značiti i nove mogućnosti za razvoj grada na Sani, od turističkih do privrednih.
Nova pista ima novi značaj, i to ekonomski za prijedorsku regiju, jer će pojednostaviti pristup malim privatnim avionima, koji do sada, zbog travnate piste, nisu mogli slijetati na Aerodrom “Urije”.
– Čeka se još samo zvanična promocija Aerodroma, koji izgledom podsjeća na one najsavremenije, male evropske aerodrome – potvrdio nam je Milan Marković, predsjednik Aerokluba “Prijedor”.
Podsjeća da je riječ o projektu “IPA-Can”, koji se implementira od 2013. godine. Vrijednost projekta je 800.000 maraka, 85 posto osigurala je Evropska unija, a ostatak Grad Prijedor.
Prekogranični projekt
– Na ovoj opremi pozavidjeli bi nam i mnogo veći aerodromi. Oprema će se koristiti za traganje i spasavanje na području cijele BiH, ali i regiona. Aerodrom je osposobljen da bude u funkciji cijelu godinu, svih 365 dana 24 sata dnevno, osim baš kada se zbog lošeg vremena ne može letjeti – kazao je Marković te dodao da su tokom projekta potpuno osposobili i tri mala aviona, koja bez bilo kakvih ograničenja mogu da lete najmanje četiri sata bilo gdje u Evropi.
Inače, ovaj prekogranični projekt kroz partnersku saradnju uvezao je općinu Bovec iz Slovenije, italijansku općinu Trečento, Rab iz Hrvatske, Ministarstvo privrede Livanjskog kantona s investicijom na Aerodromu u Livnu, te Aerodrom “Lisčiji jarak” u Beogradu te Aerodrom “Nikšić” u Nikšiću.
Inače, Aerodrom “Urije” jedini je mali aerodrom u BiH koji ima dozvolu za noćno letenje.
Škola jedriličarstva
Na Aerodromu “Urije” i ove godine je organizirana škola jedriličarstva. Sredinom jula prijavljeno je 14 kandidata, koji bi trebali dobiti dozvolu za pilota jedrilice.
– Učenici su uglavnom iz Sarajeva, Livna, Banje Luke… ali dolaze i iz Hrvatske, Crne Gore, Srbije – kaže Marković, šef škole jedriličarstva.
Cijena obuke iznosi 3.000 KM, a izdavanje dozvole 500 KM više.
Avaz