Dokumentarnim filmom “Krst od krvi” Simo Brdar je rasvetlio misteriju na severu Norveške, na steni u Saltdalu, gde je krvlju logoraša Miloša Banjca iz sela Klekovci njegov brat Marjan krajem Drugog svetskog rata nacrtao krst.
Od tada, Norvežani crvenom bojom obnavljaju ovaj krst i čuvaju uspomenu na logoraša kojem do skoro nisu znali ni ime ni poreklo.
– Krvavi krst tamo gde je davno iscrtan decenijama ne bledi, bez obzira što je izložen surovoj zimi i hladnoći. Norvežani crvenom bojom redovno osvežavaju njegov trag, što je mene fasciniralo – rekao Brdar na premijeri filma, u vinariji Aleksandra Banjaca, Marjanovog unuka koji je o svome dedi i njegovim logorskim danima svedočio i u filmu.
– Polovina filma “Krst od krvi” snimljena je usred zime u snegom pokrivenom Saltdalu, a drugi deo u sezoni berbe vinograda, u Klekovcima kod Kozarske Dubice. Ta ideja me godinama opsedala, sve dok nisam obezbedio minimalne uslove da proputujem hiljade kilometara i zabeležim ovo jedinstveno sećanje – ispričao je Simo Brdar.
Aleksandar Banjac, Marjanov unuk koji u svojoj kući u Klekovcima čuva osveštan kamen donesen sa norveške stene, pored koje je skončao Miloš Banjac, kaže da u filmu nije svedočio samo o svojim precima, nego sudbini mnogih znanih i neznanih komšija i sunarodnika.
Za snimatelja Slavka Brdara, Siminog sina, film je veliki izazov jer je prvi put bio u snimateljskoj ulozi.
– Trudio sam se da svoju impresiju o krstu od krvi, kao prvog svedoka i gledaoca zabeležim i prenesem. To mi je bilo primarno i verujem da sam uspeo – izjavio je Slavko Brdar.
Film “Krst od krvi”, posvećen stradanjima zatočenika u Norveškoj, deo je triptiha na istu temu. Čine je “Zapis sa polarnog kruga” te još jedan dokumenarac koji je, kako reče Simo Brdar, u pripremi.
Autor ističe da će filmsko svedočanstvo iz Klekovaca i Saltdala nastaviti život na festivalima dokumenatrnog filma, ali i među Kozarčanima čije potresne ratne priče još nisu do kraja ispričane.
Istraživač genocida i Holokausta
Simo Brdar je scenarista, režiser i književnik, koji se više od 25 godina bavi istraživanjem genocida i Holokausta. Počasni je član Izdavačkog saveta Instituta Јasenovac u Njujorku od 2007. godine. Dobitnik je brojnih nagrada za filmove koji su prikazani na međunarodnim filmskim festivalima širom sveta.
EuroBlic