Svakodnevno obavljamo više radnji i zamaramo naše telo i um. Kako bismo im se odužili najbolje je da imamo dovoljno dug i kvalitetan san. Ako previše ili premalo spavamo nakon što se probudimo, imamo osećaj kao da nismo ni spavali. Koliko sati sna nam je potrebno i koje su posledice ako dovoljno ne spavamo?

Kako navode naučnici, osobe uzrasta od 18 do 64 godine sebi moraju da obezbede 7 do 9 sati sna. Osobama starijim od 65 godina dovoljno je 7 do 8 sati sna. Ukoliko ne ispoštujemo svoj unutrašnji sat, posledice mogu biti razne.

Na šta sve utiče manjak sna?

Razbolimo se: Naš imuni sistem je u direktnoj vezi sa snom.

Dobijamo na kilaži: Ovo se najčešće događa ukoliko spavate manje od 5 sati.

Dehidratacija kože: Bore, podočnjaci, akne su samo neki od znakova da je vašem telu pod hitno potreban red i redovan san.

Manja seksualna želja: Ukoliko spavate manje od 5 sati nivo testosterona opada kao što utiče na seksualnu aktivnost.

Zaboravljamo stvari: Manjak sna utiče na koncentraciju. Radnje obavljamo sa manje pažnje i nismo fokusirani.

Manjak sna povećava rizik od srčanih oboljenja i kancera.

Savet!

Stručanjci ističu da je najbolje da ritam spavanja bude ujednačen. Odnosno, da ležemo i ustajemo u isto vreme. S obzirom na ritam života i obaveze, ovo je teško ispoštovati, pa se naglašava da ako ustajemo u 7 ujutru, u krevetu bi trebalo da budemo u 11 sati uveče. Dakle, prilagođavajte ritam spavanja.

Glavna preporuka je da se izbegava spavanje posle ponoći jer svaki sat sna koji se desi pre ponoći se računa duplo. Što znači da ćemo se prilikom ustajanja rano ujutru bolje, svežije i odmornije osećati.

Izvor: Noizz.rs