Zakon o izmjenama i dopunama zakona o osnovama bezbjednosti sabraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini danas je stupio na snagu. Vozače koji ne poštuju saobraćajna pravila, očekuju rigorozne kazne.

Za najteže vidove saobraćajnih prekršaja, poput vožnje pod uticajem alkohola, prekoračenja brzine, vožnje bez vozačke dozvole i vožnje neregistrovanog vozila, propisana je kazna u rasponu od 400 do 1.000 maraka.

Ako je prekršajem izazvana i saobraćajna nesreća, novčana kazna je do 5.000 maraka, uz zabranu upravljanja vozilom u trajanju od 2 do 6 mjeseci.

Takođe je novost da vozačima koji ne plate kaznu za saobraćajne prekršaje na vrijeme, prijeti kazna zatvora.

Јedna od preporuka Evropske komisije Bosni i Hercegovini bila je pooštravanje kaznene politike, kako bi se unaprijedila bezbjednost saobraćaja.

Ovim izmjenama, visine kazni za saobraćajne prekršaje donekle su izjednačene s onim u regionu.

“Ovim se želi postići da se smanji broj onih koji krše propise, a samim tim da se smanji i broj saobraćajnih nezgoda na putevima, i samim tim broj poginulih i povrijeđenih u saobraćaju”, kaže Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske.

U poštovanju saobraćajnih propisa BiH uveliko kaska za zemljama okruženja. Dok je, recimo, u Sloveniji procenat vozača koji vežu bezbjednosni pojas 95 odsto, u Srpskoj je taj procenat niži od 50 odsto, i zbog toga život izgubi čak 20 ljudi godišnje.

“CЈB Prijedor apeluje na sve učesnike u saobraćaju da se upoznaju sa novim zakonskim propisima, mi ćemo nastojati da preventivnim akcijama i kampanjama inforišemo učesnike u saobraćaju”, rekao je Sretoja Vujanović, načelnih Odsijeka policije u CЈB Prijedor .

Samo kazne, ne mogu unaprijediti bezbjednost saobraćaja. Neophodno je pokretati kampanje u kojima će se učesnicima u saobraćaju ukazivati na neophodnost poštovanja saobraćajnih propisa.

Јedna od takvih akcija organizovana je u Oštroj Luci, gdje je učenicima osnovne škole održano predavanje o opasnostima sa kojima su pješaci izloženi prilikom kretanja kolovozom u noćnim uslovima, i uslovima smanjene vidljivosti.

Aleksa Ljuboja, učenik OŠ “Desanka Maksimović” Oštra Luka kaže da je naučio dosta toga o ponašanju u saobraćaju, posebno o nošenju svijetlećeg prsluka noću.

Novim odredbama biće riješen i problem nenaplativosti saobraćajnih kazni. Narodna skupština Republike Srpske usvojila je i dopunu Zakona o prekršajima, po kojoj se neplaćena saobraćajna kazna, nakon 3 godine, automatski preinačuje u zatvorsku.

Јoš jedna praksa, koja bi uskoro trebalo da zaživi, je oduzimanje vozila licima koja kasne sa plaćanjem kazni za saobraćajne prekršaje.

RTRS