Minimalna zarada trebalo bi da bude 20 dolara na sat, “neoliberalizam je tiranija”, a Republikanska partija je “posvećena uništavanju ljudskog života”, kaže renomirani akademik i aktivista Noam Čomski u intervjuu za RT.
– Krećemo se ka litici, a najgora litica prema kojoj se krećemo je zbog tržišnih sistema – rekao je lingvista i filozof u intervjuu voditelju Krisu Hedžisu na Univerzitetu u Mičigenu (MIT) gdje Čomski (88) nastavlja da radi kao profesor emeritus.
Hedžis, koji je i sam profesor, i Čomski pratili su istoriju primijenjenog neoliberalizma od kraja 1970-tih godina prošlog vijeka, ljevičare i desničare, do doba Donalda Trampa.
– Neoliberalni pomak promijenio je odluke sa javne scene na tržište – smatra Čomski čija je knjiga na ovu temu, “Rekvijem za američki san”, objavljena početkom godine.
– Ideologija koja tvrdi da povećava slobodu, ustvari povećava tiraniju – dodaje on.
Stavljanje interesa kapitala, a posebno transnacionalnih korporacija i finansijskih institucija, iznad naroda, stvorilo je “demokratsko smanjenje” i “stagnaciju ili smanjenje plata za većinu”, kaže Čomski koji se zalaže za bolju raspodjelu plata i koji sebe naziva socijalistom.
– Neoliberalizam je postavljao radnike u svijetu kao konkurenciju jedne drugima, ali je dozvoljavao slobodu kapitala, zapravo visok stepen zaštite kapitala. Tako, na primjer, prava intelektualne svojine predstavljaju ogroman porez na stanovništvo – navodi Čomski, koji naglašava Majkrosoftovo držanje tehnoloških patenata i Eplove malverzacije za izbjegavanje poreza kao sredstvo za pljačkanje običnih ljudi.
Čomski, koji je koautor istaknute medijske studije iz 1992. godine “Proizvodnja pristanka”, tvrdi da su ove promjene uvedene “indoktrinacijom” sa marginalizovanim protivnicima i čak odbačene kao “antiameričke”.
– Osim Sjedinjenih Američkih Država, ne znam ni jednu drugu netotalitarnu, neautoritarnu zemlju u kojoj ovaj koncept uopšte postoji. To je vrlo upečatljiv koncept. Ako ste kritični prema politici – vi ste antiamerikanac – kaže Čomski.
Čomski, koji je stekao akademsku slavu za svoju univerzalnu gramatičku teoriju, sada je pretežno zabrinut zbog klimatskih promjena, a posebno zbog nedavnog povlačenja SAD iz Pariskog sporazuma, koji je bivši američki predsjednik Barak Obama potpisao 2015. godine.
– Položaj divljeg krila američkog kapitalizma, Republikanske partije, zaista je upečatljiv, oni stvarno jure ka propasti. Da li je ikada postojala organizacija u istoriji koja se posvetila uništavanju ljudskih života? – pita se Čomski koji je stalni kritičar Trampa.
– SAD jure prema propasti, dok svijet pokušava nešto da učini – zaključuje Čomski.
Izvor: Sputnjik/RTRS