Muškarci iz siromašnih sredina imaju dva puta veće šanse da budu bez partnera u ranim četrdesetim godinama, od onih iz bogatih porodica, pokazuje istraživanje.
Institut za fiskalne studije (IFS) također je došao do zaključka da će muškarci iz ove grupe vjerovatno zarađivati manje i oženiti se ženom s nižim primanjima, kao i da su ti trendovi vjerovatni da se nastave na sljedeće generacije i tako smanje socijalnu mobilnost.
IFS svoje zaključke zasniva na najnovijim dugoročnim studijama koje su na raspolaganju, a koje su rađene anketiranjem osoba rođenih 1970. godine, a zatim ih pratile kako stare.
Ustanovljeno je da više od trećine muškaraca starosti 42 godine, iz najsiromašnije petine porodica nije živjelo s partnerom tokom 2012. godine. Za razliku od njih, samo svaki sedmi s visokim primanjima je bio samac.
Institut tvrdi da je to tako jer ljudi iz ugroženih sredina doživljavaju manje stope braka i veće stope razvoda.
Također su posmatrani i muškarci koji su u vezama. Pokazalo se da su partneri onih iz bogatijih okruženja zarađivali i preko 70 posto više od od partnera onih iz siromašnijih.
– Osim većih zarada, oni iz bogatijih porodica imaju veće šanse da imaju posao, da imaju partnera i da imaju partnera s većim prihodima od onih iz siromašnih sredina. I sve ove nejednakosti su se vrmenom širile – navode iz IFS-a.
Kako objašnjava IFS, dobro je poznato da sinovi bogatih roditelja obično više i zarađuju. Ipak, razlika u zaradama se širi. U 2012. godini, zaposleni muškarci stari 42 godine, čiji roditelji su bili među najbogatijom petinom, zarađivali su 88 posto više od onih iz siromašnih porodica. Godine 2000., ta brojka je bila daleko manja – 47 posto.Avaz