Ministar bezbjednosti BiH, Dragan Mektić, izjavio je za Večernji list izdanje za BiH” da “Srbi moraju “da prođu katarzu i priznaju genocid u Srebrenici”. U intervjuu koji je Mektić dao za ovaj list, a koji je objavljen danas, on navodi da “postoje relevantni dokumenti koji to dokazuju i da Srbi to moraju priznati”.

Iako je najava intervjua ministra bezbjednosti BiH, Dragana Mektića, za “Večernji list”, pod naslovom “Mi Srbi moramo proći katarzu i priznati genocid u Srebrenici” još juče stvorila nedoumice, Mektić je negirao da je tako nešto rekao i poručio da je najbolje sačekati objavljivanje intervjua. Intervju je objavljen, a na pitanje smatra li da je u Srebrenici počinjen genocid nad Bošnjacima, sporni odgovor iz intervjua “Večernjem listu” prenosimo u cijelosti:

– Nemam ja šta tu reći. S obzirom na to da je genocid javno priznao i sam Milorad Dodik još 2012. godine. A postoje i relevantni dokumenti koji dokazuju genocid i to moramo priznati. Pogledajmo u Njemačkoj, opet se njemački parlament neki dan izvinio za Holokaust. Mi Srbi moramo proći tu katarzu i priznati genocid. Niko ne može zločine, poput onih u Srebrenici, raditi u moje ime. To su radili bolesni umovi i te osobe treba procesuirati, kaže Mektić.

Mektić je u intervjuu za “Večernji list” ponovio ranije izrečene stavove u vezi sa navodnim paravojnim formacijama “Srpska čast”.

Poručio je da ministarstvo na čijem je čelu već duže vrijeme to prati i da bi nastavili da prate njihov rad u tajnosti, da se oni 9. januara nisu pojavili u javnosti.

– Prikazali su se na paradi na Dan Republike Srpske u vojnim i čudnim uniformama pa je javnosti trebalo objasniti ko su i šta su oni. Oni dolaze iz kriminalnog miljea i raznih paravojnih ratnih formacija koje su djelovale i u BiH i izvan nje. Došli smo do informacija da su se pokušali zakamuflirati u organizaciju veterana rata – ističe Mektić.

Ministar bezbjednosti BiH, Dragan Mektić, poručio je da nije zadovoljan bezbjednosnom situacijuom u BiH. Započet je rad, kaže, na strategiji deradikalizacije, a kada je riječ o povratnicima sa stranih ratišta – Mektić je naveo da je 251 državljanin BiH otišao, a da ih se do sada 46 vratilo i da su oni predmet obrade bezbjednosnih službi.

RTRS