Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji na poziv hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović boravi u Hrvatskoj, drugi dan posjete posvećuje Srbima koji žive u toj zemlji.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je Srbima u Vrginmostu da želi da sa ponosom nose srpsko ime i prezime, da se nikoga ne stide i ne boje, te dodao da će veoma brzo uputiti poziv hrvatskom predsjedniku Kolindi Grabar Kitarović da posjeti Beograd i Srbiju.

“Kod Kolinde Grabar Kitarović vidio sam ozbiljnu volju da se sarađuje”, rekao je Vučić, navodeći da očekuje da će ona moći da vidi šta je urađeno za pripadnike hrvatske manjine u Srbiji.

Vučić, koji je saslušao socijalne i životne probleme sa kojima se Srbi u Hrvatskoj suočavaju, dodao je da se nada i očekuje da će to biti signal da se popravi položaj Srba u Vrginmostu i svuda Hrvatskoj i kako može da im se pomogne.

Vučić je rekao da ne razumije napade na Kitarovićevu, koja ga je pozvala u posjetu Hrvatskoj, te dodao da je došao u Hrvatsku da se naprave bolji odnosi između Srbije i Hrvatske.

“Ne odnose u kojima bi neko nekoga ponižavao ili neko nekoga pobeđivao, već odnose u kojima bismo jedni druge poštovali, posle kojih bi Srbi u Hrvatskoj mogli da budu mirniji i sigurniji u svoju budućnost, da žive bolje, kao i da se Hrvatima u Srbiji obezbedi bolji život i da imaju veću sigurnost u svojim domovima”, dodao je on.

Vučić je rekao da nije problem da razgovara o svim otvorenim temama i svemu što opterećuje Srbiju i Hrvatsku, te da Srbi i Hrvati o mnogo čemu ne misle isto, ali da je važno da u budućnosti on ne vidi nikave spektakularne razlike u interesima koje Srbi i Hrvati imaju.

“Mislim da imamo zajedničke, gotovo iste probleme, koje možemo mnogo lakše zajedno da rešavamo i ne samo u Srbiji i Hrvatskoj, već u celom regionu, iste muke tište i srpske i hrvatske domaćine”, rekao je Vučić, dodajući da je važno da se počne razgovarati o ubrzanom i boljem infrastrukturnom povezivanju dvije zemlje.

Dom kulture u Vrginmostu

Dom kulture u Vrginmostu

Vučić je poručio Srbima u Vrginmostu da se ne libe da traže šta im treba i od Srbije i od Hrvatske, te da im Srbija može pomoći.

Povodom kampanja i specijalnih emisija koje su se protiv njega vodile u Hrvatskoj, Vučić je rekao da one pokazuju da su neki ostali u prošlosti i nikako ne razumiju da su se stvari promijenile, te istakao da je imao dobre razgovore sa hrvatskim rukovodstvom, bez obzira na sve razlike.

Vučić je istakao da je Srbija spremna da finansira regionalnu radio-stanicu za informisanje na srpskom jeziku, za šta je potrebna dozvola Hrvatske i da se nada da će biti volje za to.

On je rekao da je Srbija spremna da sve što traži za Srbe u Hrvatskoj da odmah isto to da i Hrvatima i drugim u Srbiji, te zahvalio Srbima u Vrginmostu i u Hrvatskoj što žive i opstaju pod teškim uslovima, te da očekuje da čuvaju svoje srpsko ime i prezime i slavu, a da ih komšije Hrvati podržavaju u tome, kao što će i Srbi njih podržavati u očuvanju hrvatskih običaja, tradicija i vrijednosti.

Vučić je osnovnoj školi u Vrginmostu poklonio deset laptop računara, te obećao sanitetsko vozilo i svaku drugu vrstu materijalne pomoći.

Posjeta predsjednika Srbije glavna je tema u svim hrvatskim medijima.

Nakon jučerašnjih susreta sa zvaničnicima u Zagrebu, Aleksandar Vučić je drugog dana posjete Hrvatskoj u Vrginmostu, 1996. godine preimenovan u Gvozd, mjestu u kome su Srbi teško stradali tokom Drugog svjetskog rata, ali i u akciji “Oluja”.

Danas u toj i opštini Topusko živi oko 700 srpskih porodica.

Do dvedesetih je tamo živejlo nešto više od 17.000 ljudi, uglavnom Srba, a zatim je mjesto opustilo. Danas tamo ima povratnika, te u samom Vrginmostu i 19 okolnih sela sada živi nešto manje od 2.000 Srba i nešto više od 900 Hrvata.

Srbi predstavljaju većinu i u lokalnoj samoupravi.

U Vrginmostu su velike mjere bezbjednosti.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Vrginmostu da Hrvati očigledno ne razumiju da je njihovo i srpsko viđenje onoga što se dešavalo 1995. godine potpuno različito i da, dok Hrvati hvale “Oluju” i praznuju je, ona je za Srbe dan tuge.

“To je sve što imam da vam kažem o tom pitanju i to je kod svih Srba slučaj i kod Srba koji žive ovde i kod onih koji žive u Beogradu, a da li je to razlog da ne razgovaramo ili će to biti razlog da me još sa malo više mržnje pogledate? Za mene je to razlog da pričamo o budućnosti malo više nego o prošlosti”, rekao je Vučić na konferenciji za novinare.

On je poručio da je potrebno u sve razgovore unijeti manje emocija i razgovarati o racionalnom životu jer od toga, kako je rekao, zavise sudbine ljudi i u Hrvatskoj i u Srbiji, BiH, Makedoniji i naglasio da Srbija i on lično neće dopustiti da ih bilo ko ponižava povlačenjem nekih tema iz prošlosti.

“Da li sam ja Vas pitao ko je zapalio moje kuće u Bugojnu? A, Vi meni spočitavate neke priče o Velikoj Srbiji od prije 23 godine. Ni u jednom momentu tu nisam spomenuo Veliku Srbiju, ali Vama je cilj da ponizite predsednika Srbije”, rekao je Vučić.

Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta izjavio je danas u Vrginmostu da posjeta predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Hrvatskoj predstavlja veliko ohrabrenje za Srbe koji tamo žive i naglasio da je potrebno uspostaviti stalni dijalog i pravično i trajno riješiti otvorena pitanja.

Po povratku u Zagreb, predsjednik Srbije razgovaraće sa Srbima na trećoj Velikoj skupštini Srpskog narodnog vijeća kojoj će prisustvovati predstavnici više opštinskih, gradskih i županijskih vijeća Srba iz cijele Hrvatske, uz predstavnike svih drugih srpskih organizacija.

Posjeta predsjednika Srbije glavna je tema u svim hrvatskim medijima. Reagovanja su ista kao i prije nego što je Vučić doputovao u Zagreb – podijeljena.

Neki oštro kritikuju predsjednicu Hrvatske zbog poziva predsjednika Srbije prije nego što dođe do izvinjenja, ili prije nego što se pristane na ratnu odštetu, ali bilo je i onih koji posetu vide kao prvi korak u uspostavljanju odnosa stabilnosti.

Posjetu Hrvatskoj srpski predsednik počeo je juče prije podne susretom sa hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović, poslije čega je poručio da se srpska i hrvatska strana gotovo ni u čemu ne slažu, ali da po pitanju budućnosti nemaju suprotstavljene interese.

RTRS