Velika Britanija je pokazala da nema dobre namjere prema BiH iznoseći tvrdnje da Ruska Federacija preko Republike Srpske pokušava da destabilizuje BiH.
Ocjena je to političara iz Srpske, nakon što je Komitet za spoljne poslove britanskog parlamenta razmatrao izvještaj o stanju u zemljama Zapadnog Balkana, između ostalog i BiH.
Naime, kako navode u izvještaju, Ruska Federacija ima veliki uticaj na Srpsku, odnosno podržava političare iz RS u destabilizaciji BiH i sprečavanju napretka BiH ka EU i NATO. Ističu i da MUP RS kupuje „duge cijevi“ od Rusije, te da je to pojačalo strah od sposobnosti Rusije da ugrozi ionako slab mir u BiH.
Britanci su izrazili strah što je BiH podijeljena zbog Rusije, te tvrde da su im svjedoci prenijeli tvrdnje da Ruska Federacija podržava predsjednika RS Milorada Dodika, koji konstantno prijeti održavanjem referenduma o otcjepljenju od BiH.
– Zatražili smo od EUFOR-a izvještaj o ruskom naoružavanju Srba u Republici Srpskoj i čekamo još odgovor. Ono što do sada znamo jeste da je došlo do nesrazmjerne kupovine određenog oružja – naveli su britanski parlamentarci.
Istakli su i da Vlada Republike Srpske blokira integracije BiH u EU, zbog nastojanja za otcjepljenjem od BiH.
Šef Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu BiH Staša Košarac kaže da je ovakvim stavovima Velika Britanija pokazala svoje loše namjere prema BiH, posebno prema Srpskoj. Ističe i da ocjene o navodnom uticaju Ruske Federacije do Britanaca dolaze preko srpskog člana Predsjedništva BiH Mladena Ivanića.
– Ove tvrdnje su zlonamjerne, jer je Rusija jedna od značajnijih partnera BiH i nikada nije izašla iz okvira garanta Dejtonskog mirovnog sporazuma. S druge strane, postoje različita tumačenja bezbjednosnih agencija koje kod međunarodne zajednice spinuju da se Rusija miješa u unutrašnje stvari BiH. To nije tačno, jer Ruska Federacija nikada nije nikome rekla šta treba da se radi u BiH, za razliku od drugih velikih sila, među kojima je i Velika Britanija – rekao je Košarac.
Navodi da to dokazuje i izjava ministra odbrane te zemlje, “koji je rekao da će poslati 40 obavještajaca, odnosno špijuna”, da nadgledaju demokratske izbore u BiH. Tvrdi da dobri odnosi sa Rusijom ne znači da su tačne tvrdnje onih koji očigledno proizvode nemire od 90-ih godina u BiH sa bošnjačkim političarima.
– Ništa se u MUP RS ne nabavlja što nije u skladu sa zakonom i što nije prošlo odobrenja, pa čak i nama spornih određenih institucija na nivou BiH – kaže Košarac.
Šef Kluba SDS u PD BiH Aleksandra Pandurević takođe smatra da ocjene britanskih parlamentaraca nisu dobronamjerne prema BiH.
– Ruska Federacija je garant mira u BiH i pružaju jednaku podršku kako Srpskoj, tako i FBiH. Tvrdnje o bliskosti Milorada Dodika i Rusije nisu tačne. Oni nas institucionalno gledaju jednako, dok je druga stvar to što Dodik sa Rusijom ima neke privatne kontakte koje vrlo često iskoristi i predstavi podršku kao sebi – kaže Pandurevićeva.
Ona dodaje da je asurdno da Velika Britanija govori o evropskim integracija i putu BiH ka EU u trenutku kada ona napušta EU, a “BiH gura tamo gdje njima nije dobro”.
Uspostavljanje posebnih politika
Velika Britanija je sa Bregzitom došla u situaciju da mora profilisati svoju spoljnu politiku na slobodniji način i da ne zavisi toliko o ostalim zemljama EU. Drago mi je da su prepoznali da su problemi u BiH ipak malo više ukorijenjeni i zamršeniji nego što se mislilo, rekao je Denis Hadžović, direktor Centra za sigurne studije BiH za Vijesti.ba.
On je naveo i da se na osnovu ovog izvještaja može primjetiti kako Velika Britanija nagovještava znatno jači finansijski, bezbjednosni i obavještajni angažman na Balkanu i u BiH.
Srpskainfo