Zahtjevi SDA, SNSD i HDZ u pregovorima o formiranju Saveta ministara izgledaju toliko suprotstavljeni da čak ni najveći optimisti ne vjeruju da će na sastanku iduće sedmice biti postignut dogovor.
Sve tri strane tvrde da je izlaz u poštovanju Ustava i zakona, ali kada se nađu za stolom svako postavlja svoje uslove iz kojih je sigurno samo jedno: institucije BiH tonu u sve težu paralizu, u Federaciji je formirana tek polovina vlasti, dok jedino Srpska funkcioniše u skladu s rezultatima izbora.
Nakon početnog uslova – Akcionog plana MAP za članstvo u NATO, za konstituisanje vlasti BiH nižu se nova uslovljavanja: Srbi ne mogu da dobiju tri, nego dva ministarstva i predsjedavajućeg, Savjet ministara treba da ima još dva resora, vlast u FBiH povezuje se sa državnom, traži se ministarsko mjesto za DF, a u političku arenu ubačena je i tema povrata prenesenih nadležnosti sa RS na BiH.
– Rješenje je da se držite Ustava, zakona, izbornih rezultata koji imaju stranke koje žele formirati vlast. Neki imaju zahtjev koji je nerealan, koji im ne pripada ni po izbornom rezulatu, ni po ustavnoj poziciji. Mislim na broj resora. Imamo situaciji da iz RS traže tri ministra, ne računajući predsjedavajućeg, a onda se to tumači nekom konstitutivnošću naroda. To se nikada ranije nije dešavalo. Kada je gospodin Špirić bio predsjedavajuči, on je ujedno bio zadužen za još jedan resor, i imali su još dva ministarstva. Vi sada možete postavljati uslove koji su nerealni, a kada vam to ne žele ispuniti, onda prijetite nekom vrstom bloklade – kaže za Srpskainfo član Predsjedništva SDA Edin Ramić.
Na pitanje da pojasni zahtjev SDA za formiranje novih ministarstava na nivou BiH, Ramić kaže da je samo rečeno da partije koje dolaze iz RS mogu da imaju četiti funkcije pod uslovom da Savjet ministara broji deset ili 11 ministarstava, umjesto sadašnjih devet.
– Rekli smo da postoje neke oblasti koje moramo unapređivati, moramo ih institucionalno pojačati na nivou BiH, a to su evropske integracije, dijaspora, poljoprivreda, ruralni reazvoj. To je bio dio razgovora sa SNSD koji je previše izašao u javnost. Što se tiče NATO, aktiviranje MAP ostaje uslov iz razloga pošto imate definisane obaveze iz Zakona o obrani BiH i ne možete strateško opredjeljenje mijenjati tako što ste se predomislili. To možete da uradite ako promijenite zakon na nivou BiH – zaključuje Ramić.
Međutim, potpredskednik SNSD Sredoje Nović smatra da je krivac bošnjačka strana i da se na sve načine pokušava spriječiti ulazak SNSD u vlast u Sarajevu.
– Oni su u koaliciju upleli još neke partije iz FBiH koje previše traže, a oni to ne mogu da ispune. S druge strane, oživljena je već stara teza pojedinih ambasada i stranaca koji više od deset godina traže još dva ministarstva na nivou BiH. To pitanje je toliko staro da ne razumijem zašto se sada pokreće, osim se ne želi dalje zatezati taj konopac. Bojim se da se Bošnjaci i Izetbegović ponašaju kao Milošević u svoje vrijeme i da to može da ima neslagledive posljedice po BiH. Ne radi se ovdje o formiranju vlasti, već o sastavljanju sistema koji može da funkcioniše. Kakva god odgovor da bude postignut, u naredne četiri godine neće biti nikakve ozbiljne vlasti – kaže Nović za Srpskainfo.
Prema njegovim riječima, sa ili bez postavljanja uslova za NATO i broja ministarstava „oni pokušavaju da izbace SNSD iz vlasti“.
– Prije četiri godine su isključivo stranci formirali vlast na nivou BiH očekujući od nje ono što ona nije ni izbliza ispunila. Sada neke od tih stranaka nisu dobili podršku naroda, a strancima je i dalje stalo da i njih uključe u vlast. Mislim da je tu ključna igra i još traju ucjene preko nekih poslanika iz reda srpskog naroda, ne bi li nekako prešli na drugu stranu da bi se formirala vlast. Ali, ne treba zaboraviti da je Dom naroda BiH i previše snažan i bitan. Niko ne treba da se igra i misli da će preko Doma naroda uspjeti da razriješi ono što nije aprilskim ili nekim drugim paketom ustavnih promena – kaže Nović, koji je i delegat u Domu naroda BiH.
Politikolog Vojislav Savić smatra da najviše štete od ove fingirane krize trpi svakako nefunkcionalna BiH. To smatra paradoksom obzirom da se SDA i DF najviše kunu u nju, „dok joj rade o glavi i prokopavaju dno ionako loših odnosa između naroda, urušavajući svako zrno poverenja“.
– Srbi su do sada pokazali čak i previše strpljenja, ali opet drugačije nije ni moglo jer SDA namjerno potkopava dogovor i traži nemoguće, izazivajući neku reakciju, i to im nije uspjelo. U prošlom sazivu Savjeta ministara im nije bio problem dati po tri ministarstva i Srbima i Hrvatima, a sada kao odjednom jeste, pa traže sve besmislenije i besmislenije zahtjeve. Ovo je opasna igranka bošnjačke unitarističke politike koju vode DF i SDA, i može odvesti zajedničke organe u potpunu paralizu – zaključuje Savić.
Kožul: Neprihvatljivo proširenje Saveta ministara
Zamjenik predsjednika Kluba poslanika HDZ u Predstavničkom domu BiH Predrag Kožul tvrdi da je izlaz iz postojeće situacije taj da se sve tri strane u pregovorima drže onog oko čega imaju konsenzus, a to su reforska agenda i evropski put BiH.
– Trenutno zaista nema dobre volje za približavanje stavova. Očigledno je da SDA ili bošnjačkoj strani odgovara ovakvo stanje koje se tiče Savjeta ministara BiH. Problem će se uvećati u trenutku kada eventualno predsjedavajući u tehničkom mandatu Denis Zvizdić istovremeno bude i predsjedavajući Predstavničkog doma BiH. Tu ćemo imati nezabilježen demokratski paradoks da je isti čovjek na čelu izvršne i zakonodavne vlasti u zemlji – kaže Kožul za Srpskainfo.
Poručuje da je povećanje broja ministarstava na nivou BiH neprihvatljivo, jer je sadašnji paritet mukotrpno postignut.
– To bi bilo dodatno komplikovanje situacije. Sve i da razmišljamo o tome, to bi bio dugoročan proces koji ne bi smio ni na koji način imati veze s trenutnim formiranjem Savjeta ministara. To se radi na „hladnoj krvi“ i na duže staze, a nikako kao uslov, pritisak ili ucjena u sadašnjoj situaciji – zaključuje Kožul.
Srpskainfo