Danas se navršilo 40 godina od najrazornijeg zemljotresa u Crnoj Gori, u kojem je poginuo 101 lice, a 600 povrijeđeno.
Epicentar zemljotresa od sedam stepeni Rihterove skale bio je u Јadranskom moru, između Ulcinja i Bara, 15 kilometara od obale.
Stradali su gradovi Ulcinj, Bar, Petrovac, Budva, Tivat, Kotor, Risan i Herceg Novi, a razoreno je 250 naselja.
Uništen je veliki broj hotela, zdravstvenih, školskih objekata, kulturno-istorijskih spomenika, kao i puteva, a bez krova nad glavom ostalo je 80.000 stanovnika.
Prema izvještaju Uneska iz 1984. godine, ukupno 1.487 objekata je oštećeno, od kojih su skoro polovina domaćinstva, dok je broj oštećenih spomenika kulture bio veći od 1.000.
Desetak sekundi 15. aprila 1979. godine promijenilo je izgled primorja i njegovog zaleđa.
Povodom obilježavanja 40 godina od razornog zemljotresa koji je pogodio Crnu Goru, ministar u Vladi Crne Gore i predsjednik Komisije za procjenu štete od elementarnih nepogoda Marija Vučinović istakla je da je neophodno raditi na kvalitetnijim preventivnim aktivnostima, radi smanjenja šteta od elementarnih nepogoda.
– Poučeni tim iskustvom kao i sve učestalijim elementarnim nepogodama, koje posljednjih godina pogađaju našu zemlju, neophodan je zajednički rad svih službi, kao i stalna edukacija i obuke s ciljem osposobljavanja svih nadležnih institucija – navela je ona.
U agendi koju sprovodi Komisija za procjenu štete od elementarnih nepogoda, sadržani su konkretni koraci koje je potrebno da primjenjuju sve opštine, u okviru svojih komisija, da bi se preventivnom politikom uticalo na smanjenje posljedica uzrokovanih elementarnim nepogodama, što je ujedno i politika Vlade Crne Gore, saopšteno je iz Vlade Crne Gore.
Ona kaže da pojedine opštine iz kapitalnog budžeta usmjeravaju sredstva za realizaciju preventivnih mjera, koje rezultiraju smanjenjem posljedica nastanka veće štete, što treba biti praksa u svim lokalnim upravama.
U saopštenju se podsjeća da je razorni zemljotres 15. aprila 1979. godine odnio 136 života, od kojih 101 u Crnoj Gori i 35 u Albaniji. Materijalna šteta se procjenjivala na više od četiri milijarde dolara.
Prije 40 godina Crnu Goru je pogodio katastrofalni zemljotres. Poginula je 101 osoba, 100.000 ljudi je ostalo bez krova nad glavom. Iz foto arhive Vlade odabrali smo za naš Flickr 350 fotografija koje svjedoče o razaranju, ali i o solidarnosti u obnovi CG. https://t.co/p0D3JAUsrb pic.twitter.com/xtvmSE1s2u
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) April 15, 2019
RTRS