Republički štab za vanredne situacije donio je Zaključak o obavezama domova zdravlja u Republici Srpskoj u obaveznom sprovođenju mjera za reagovanje na pojavu bolesti COVID-19 u RS.
Nalaže se svim domovima zdravlja u Republici Srpskoj da sve svoje raspoložive kapacitete uključe u prevenciju širenje virusa korona, zbrinjavanje i rješavanje pacijenata oboljelih od COVlD-19. Istovremeno, domovi zdravlja treba da sa svojih 50 odsto kapaciteta organizuju pružanje specijalističkih zdravstvenih usluga, uz organizovanje strogog režima naručivanja pacijenata i uz obavezno korištenje maski za pacijente.
Obavezno je i pridržavanje mjera fizičke distance od dva metra i mjera lične i respiratorne higijene, te isticanje pisanih uputstava za pacijente na vidnom mjestu u čekaonici, kroz postere i promotivne flajere.
Obavezno je i sprovođenje trijaže pacijenata na COVID-19, ali i nošenje lične zaštitne opreme od strane zdravstvenih radnika, shodno preporukama koje podrazumijevaju mjere da se svaki pacijent tretira kao potencijalno zaražen.
Kod sumnje na zarazu korona virusom, obavezno je prijavljivanje higijensko-epidemiološkoj službi doma zdravlja. Propisano je i pojačavanje higijenskih mjera pranja i dezinfekcije površina, prostorija i pribora za rad, te pojačan inspekcijski nadzor nad sprovođenjem mjera.
Domovi zdravlja su obavezni i da prioritetno sprovode epidemiološke ankete svih osoba koje su bile u kontaktu sa zaraženim, sa predlaganjem odgovarajućih epidemioloških mjera i da dostavljaju JZU Institut za javno zdravstvo Republike Srpske i nadležnim institucijama sve tražene podatke u skladu sa preporukama.
Domovi zdrvlja moraju da imaju i planove o raspoređivanju zdravstvenih i drugih radnika neophodnih za funkcionisanje doma zdravlja.
U dodatnim prostornim kapacitetima sa ispunjenim uslovima medicinski radnici u domovima zdravlja treba da obavljaju pregled i druge intervencije potrebne za oboljele od COVlD-19, uz pridržavanje svih mjera za prevenciju i kontrolu infekcije. U prostorijama za pregled i druge intervencije oni treba da uzimaju briseve licima oboljelim od COVID-19, osobama za koje se sumnja da su oboljele od COVID-19, kao i osobama koje su smještene u republičkim objektima za izolaciju karantinskog tipa.
Domovi zdravlja takođe treba da, prema rasporedu uspostavljenih republičkih objekata za izolaciju karantinskog tipa, organizuju timove zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika za obavljanje zdravstvenog nadzora nad osobama u izolaciji. Centri za zaštitu mentalnog zdravlja u domovima zdravlja, u saradnji sa centrima za socijalni rad, treba da obezbijede psihosocijalnu podršku osobama u izolaciji ili karantinu.
Takođe, treba da obezbijede neophodne lijekove i medicinska sredstva za sprovođenje njihovog plana rada i da održavaju redovnu komunikaciju između nadležnog doktora medicine – specijaliste epidemiologije, JZU Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, doktora medicine – specijaliste infektologije nadležne bolnice, odnosno kliničkog centra, Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i Štaba za vanredne situacije nadležne jedinice lokalne samouprave,
-U slučaju pojave infekcije izazvane virusom korona kod zaposlenih u domu zdravlja, treba hitno obaviti epidemiološko istraživanje i preduzeti sve potrebne mjere u skladu sa istim – navodi se u saopštenju nakon sjednice Republičkog štaba za vanredne situacije.
O svim aktivnostima i dešavanjima u domu zdravlja, nadležni treba da izvještavaju Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, te da prilikom upućivanja pacijenta u nadležnu bolnicu, odnosno klinički centar uz uputnicu za bolničko liječenje, obavezno dostave i popunjenu epidemiološku anketu, kreiranu od strane JZU Institut za javno zdravstvo Republike Srpske.
Izvor: Srpskainfo