Samo u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) RS polovinom avgusta na kiseoničkoj maski bilo je 16 pacijenata, a na izmaku novembra taj broj je skočio na 168 od ukupno 439 hospitalizovanih.
Da je sve više onih sa teškom kliničkom slikom u devetom mjesecu epidemije potvrđuju u bolnicama širom Srpske, u kojima se ljekari nadljudskim naporima bore da pomognu oboljelima, ali s obzirom na to da mnogi već godinu dana nisu koristili ni dana odmora, snaga ih izdaje i pitanje je do kada će izdržati ovaj pritisak.
Direktor zvorničke Bolnice Ivan Popović kaže za “Glas Srpske” da je situacija veoma teška i neizvjesna.
“U “kovid” odjeljenju je 47 pacijenata, od toga pet na respiratoru. Veliki je broj pacijenata sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom i, nažalost, među onima koji dođu do respiratora sve je više mladih”, rekao je Popović, dodavši da se osjeti veliki premor kod medicinskog osoblja, koje je na izmaku snage.
U bijeljinskoj Bolnici “Sveti vračevi” od 100 hospitalizovanih i dalje je dvije trećine pacijenata sa teškom kliničkom slikom, a 22 bolesnika su na respiratoru.
Pomoćnik direktora za medicinske poslove u bolnici u Trebinju Stanko Buha ističe za “Glas Srpske” da je nedostatak kadra i dalje najveći problem te zdravstvene ustanove u borbi protiv korone.
“Imamo 114 pacijenata na “kovid” odjeljenju, od toga dva na respiratoru. Situacija je i dalje teška jer nemamo kadra, a naši apeli prolaze gotovo nezapaženo. Svega tri ljekara sa biroa za zapošljavanje su se odazvala našem apelu, a od 21 medicinske sestre, njih četiri su se javile”, rekao je Buha i dodao da proširuju kapacitete unutar bolnice.
Predsjednik Tima za praćenje sprovođenja mjera Republičkog štaba za vanredne situacije u Srpskoj Nenad Stevandić rekao je da je relativno stabilan broj pacijenata na bolničkom liječenju, ali je povećan broj oboljelih kojima je potreban kiseonik, zbog čega se bolnice reorganizuju i sve raspoložive prostore pretvaraju u “kovid” odjeljenja.
Izvor: Glas Srpske