Odluka gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, kojom se grupi od 13 zaposlenih u Gradskoj upravi daje ovlaštenje da potpisuje pravne i poslovne akte, s obzirom na sporni detalj njegove zakonske i pravne opravdanosti, još je jedna od odluka koja se našla na meti kritičara.
Iako je, kako nam je potvrđeno u Gradskoj upravi, reorganizacija još uvijek u toku i trebalo bi da bude završena novom sistematizacijom, na mjesto nakadašnjih rukovodilaca Odjeljenja postavljeni su privremeno ovlašteni potpisnici akata i drugih pravnih i poslovnih dokumenata, što je s obzirom na pri tom jasno zaobilaženje skupštinske procedure, predmet spora među pravnicima.
Sumnja u zakonsku opravdanost odluke gradonačelnika leži u tvrdnji potkrepljenoj zakonskom legislativom prema kojoj je imenovanje vršioca dužnosti i načelnika odjeljenja isključivo u nadležnosti lokalnog parlamenta.
„Vezano za tu temu imam da kažem da je gradonačelnik dao ovlaštenja za 13 zaposlenih da potpisuju akte iz nadležnosti odjeljenja i na taj način je sigurno zaobišao Skupštinu Grada, s obzirom da je taj dio posla isključivo u nadležnosti gradskog parlamenta. Skupština imenuje i vršioce dužnosti Odjeljenja i nakon konkursne procedure imenuje i načelnike Odjeljenja. Za davanje ovakvih ovlaštenja ne postoji zakonsko uporište“, rekao je za Banjaluka.net Neven Stanić, generalni sekretar Ujedinjene Srpske i odbornik u aktuelnom sazivu Skupštine grada Banjaluka.
U pitanju su ovlaštenja za Ljubišu Sladojevića, zaposlenog u Odjeljenju za opštu upravu, Jasnu Savić iz Odjeljenje za privredu, Vuka Višekrunu iz Odjeljenja za prostorno uređenje, Slavka Davidovića iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve, Dubravka Goranovića iz Odjeljenje za lokalni ekonomski razvoj i strateško planiranje, Gorana Šljivara iz Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu, Sinišu Štrbca zaposlenog u Odjeljenju komunalne policije, Gorana Mišića iz Odjeljenja za inspekcijske poslove, Nevenu Blagojević-Podrić iz Odjeljenja za kulturu, turizam i socijalnu politiku, Danijeli Kajkut iz Odjeljenja za obrazovanje, zdravstvo, omladinu i sport, Nevenu Šljivić-Babić iz Odjeljenja za komunalne poslove i Sanju Bukaru iz Službe za zajedničke poslove.
Ovakva praksa u radu organizacionih jedinica lokalne samouprave do sada nije registrovana u Banjaluci, što su nam potvrdili i dugogodišnji radnici ove ustanove, ali da komentarišu ovakvu odluku, bar nekolicina njih sa kojima smo telefonski stupili u kontakt, nisu željeli.
Upitani da potvrde tačnost ovakvih saznanja, iz Gradske uprave za Banjaluka.net poručuju da pravni osnov za donošenje Ovlaštenja za potpisivanje upravnih akata i akata poslovanja, u Gradskoj upravi Grada Banja Luka možemo pronaći u članu 54. stav 3. i članu 82. stav 3. Zakona o lokalnoj samoupravi.
Osim toga, iz Gradske uprave pozivaju se i na član 67. stav 1. tačka 21. Statuta Grada Banja Luka.
Pored navedenih, dosadašnju funkciju načelnika Odjeljenja za finansije ovoga puta sa titulom “ovlaštenog potpisnika akata” zadržala je Božana Šljivar. Šljivarevoj je pored poslova koji proističu iz ove funkcije povjerena i uloga savjetnika gradonačelnika, zbog čega je, smatra Stanić, ovakvo ovlaštenje posebno upitno.
Stanić dodaje da Božana Šljivar obavlja poslove savjetnika gradonačelnika, dakle nema status službenika već je imenovano lice u Кabinetu gradonačelnika, a članom 15. stav 3. Uredbe o načelima za unutrašnju o organizaciju i sistematizaciju radnih mjesta u gradskoj, odnosno opštinskoj upravi je propisano da lica koja su zaposlena u kabinetu gradonačelnika ne mogu obavljati poslove Gradske uprave.
„Ono što je posebno upitno je ovlaštenje Božane Šljivar, koja obavlja poslove savjetnika gradonačelnika i zaposlena je u Kabinetu gradonačenika, a svako ko je zaposlen na tom položaju ne može obavljati poslove Gradske uprave. Sad se dešavaju stvari da ti ‘načelnici’, ili potpisnici akata ocjenjuju zaposlene što nije u skladu sa zakonskim predispozicijama. Osim toga, ovlašteni su da potpisuju račune, što nije po Zakonu, zbog čega se javljaju problemi u funkcionisanju Grada. Ono što nam ubrzo prestoji, a postaje upitno je u vezi sa Budžetom. Božana Šljivar je potpisala Budžet, a već sam rekao da zaposlena kao savjetnik u Kabinetu nema pravni osnov da obavlja poslove u Gradskoj upravi. Da bi se obavljali takvi poslovi zaposleni mola da ima status službenika,što sada nije slučaj“, smatra Stanić.
On dodaje da ovo nije prvi put da gradonačelnik zaobilazi Skupštinu, te da je do sada zabilježen niz sličlnih slučajeva.
„Tu se postavljaju razna pitanja, a ovo nije prvi put da gradonačelnik zaobilazi Skupštinu, jer je to uradio i sa DEPOT-OM, gdje je samostalno imenovao predstanika kapitala Grada, što je isključivo u nadležnosti Skupštine. Tako da postoji niz nepravilnosti i siguran sam da će biti još sličnih situacija“, ukazao je Stanić.
Slične reakcije na rad Draška Stanivukovića stizale su i ranije i to od bivšeg gradonačelnika Banjaluke, koji je komentarišući prvi Izvještaj formiranog Tima za reviziju rekao da takvo predstavljanje pokazuje visok stepen nepoznavanja propisa i organizacije sistema vlasti.
Izvor: Banjaluka.net