Potpredsjednik Narodne skupštine Milan Petković izjavio je za Srnu da Republiku Srpsku ne može ukinuti ni Željko Komšić ni bilo ko drugi budući da je subjektivitet i pravni poredak Republike Srpske priznat Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Reagujući na pozive člana Predsjedništva BiH Željka Komšića upućene međunarodnoj zajednici s ciljem nametanja zakona o negiranju genocida, ali i zakona o posebnom statusu Srebrenice, Petković je naveo da Komšić želi nametnuti kolektivnu odgovornost srpskom narodu za zločine počinjene u Srebrenici.
– Komšić želi da Srbe označi genocidnim, ali i sve njene institucije, te Republiku Srpsku, što je potpuno pogrešno. Onaj ko poziva na nametanje nekih zakonskih rješenja u jednoj demokratskoj zemlji sigurno ne želi dobro toj zemlji – rekao je Petković.
Prema njegovim riječima, zna se šta je to parlamentarna procedura i na koji način se mogu uputiti određena zakonska rješenja.
– Zakoni u BiH će biti onakvi kakav bude bio stav parlamentarne većine bilo to u Republici Srpskoj ili u BiH – istakao je Petković.
Petković je naveo da nije dobro da u 2021. godini bilo koji političar poziva na takvu vrstu pravnog nasilja u BiH, jer to samo može proizvesti negativne posljedice za BiH, a samim tim i za sve njene građane.
Siguran je, kaže, da takvi zakoni i takve odluke nikada neće biti doneseni u BiH.
Iz Memorijalnog centra Srebrenica objavili su “nalaze svog istraživačkog projekta” pod nazivom Transkripti genocida, u kojima su detalji “rasprava i odluka Skupštine srpskog naroda u BiH, potonje Narodne skupštine Srpske od 1991. do 1996. godine”.
Komšić je tim povodom naveo da su članovi Narodne skupštine “bili podrška genocidu i donosili zakone i odluke koje su bile smjernica politikama i djelovanju tadašnjim predvodnicima Srpske Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću”.
On je pozvao na okupljanje i određivanje u vezi sa nametanjem zakona o zabrani negiranja genocida u BiH, kao zakonom koji će omogućiti poseban status Srebrenica i zakonskim okvirom o, kako je naveo, lustraciji kojim će onemogućiti onima koji su učestvovali u donošenju odluka o kršenju ljudskih prava, genocidu i ratnim zločinima da obavljaju javne funkcije.
Autor: SRNA/RTRS