Multisektorski tim za prevenciju i borbu protiv porodičnog i rodno zasnovanog nasilja grada Prijedora uputio je danas apel svim žrtvama i potencijalnim žrtvama nasilja da prilikom prijavljivanja ne propuštaju veoma bitan segment u procesuiranju svakog slučaja – ljekarski pregled i dokumentovanje putem medicinskih nalaza.
Predstavnica prijedorske Bolnice “Doktor Mladen Stojanović” u ovom timu Gordana Kragulj naglasila je značaj blagovremenog javljanja žrtava zdravstvenim ustanovama budući da se njihovo stanje procjenjuje trenutno, a ne naknadno, jer bi to bilo prekasno.

“LJekarski pregled je besplatan za sve žrtve nasilja, a izuzetno je važan za dalje vođenje postupka. Dešava se da žrtve prijave slučaj policiji ili Centru za socijalni rad, budu upućene na ljekarski pregled, a onda ne dođu. Ima slučajeva i da se jave u Dom zdravlja, odakle ih upute u bolnicu na specijalistički pregled, a onda ne dođu”, rekla je Kraguljeva na današnjem sastanku tima.

Ona je pozvala žrtve nasilja i da ne kriju porijeklo povreda jer je i to praksa sa kojom se radnici u zdravstvu susreću i gdje se naknadno, nekad i sasvim slučajno, sazna da su prouzrokovane nasiljem.

“Ohrabrujemo žrtve i da se ljekarima jave i kada trpe psihičko nasilje. Nekada i samo razgovor sa porodičnim ljekarom ili specijalistom može biti od pomoći”, navela je socijalni radnik LJubica Ivetić, koja je predstavnik Centra “Sunce”.

Tim je konstatovao da su dva najčešća razloga obustava postupaka protiv počinilaca porodičnog i rodno zasnovanog nasilja upravo nedostatak medicinske dokumentacije koja bi poslužila kao dokazni materijal protiv počinioca, kao i odustajanje žrtve od svjedočenja.

Tim je danas pozdravio i postupak savjesnog građanina koji je policiji prijavio da je na jednom djetetu vidio tjelesne povrede i o tome obavijestio policiju, što je dovelo do brzog i efikasnog rješavanja slučaja.

“Policijski službenici su preduzeli mjere, majka je upućena na liječenje, dijete je preuzeo Centar za socijalni rad i najprije je bilo zbrinuto na pedijatriji”, rekao je pomoćnik komandira Policijske stanice Prijedor jedan Zdravko Savić.

Socijalni radnik Centra za socijalni rad Marijana Stanić rekla je da je u roku od sedam dana ovaj slučaj riješen budući da je riječ o porodici sa istorijom nasilja, te da se radi o povratnicima u vršenju krivičnih djela nasilje u porodici koji su bili pod nadzorom i redovnim praćenjem zbog oslabljenih roditeljskih kapaciteta.

“Dijete je zbrinuto u ustanovu socijalne zaštite. Nas roditelji u ovakvim situacijama obično doživljavaju kao neprijatelje, ali ovaj put su osjećali i zahvalnost. U pitanju je kontinuirani rad na osnaživanju porodice i podržavajuća uloga Centra. Nastavljamo rad s porodicom na osnaživanju roditeljskih kapaciteta, na podršci liječenju majke i poboljšanju opšteg stanja”, istakla je Stanićeva.

Današnji sastanak Multisektorskog tima za prevenciju i borbu protiv porodičnog i rodno zasnovanog nasilja održan je u Bolnici “Doktor Mladen Stojanović”, a prisustvovali su mu i predstavnici Centra za zaštitu mentalnog zdravlja Doma zdravlja Prijedor, Aktiva direktora osnovnih škola, te medijske zajednice.

Autor: SRNA/RTRS