Rješenje nadležnog odjeljenja Grada Banjaluka o legalizaciji Kajak terase, očigledno, doneseno je ishitreno, uz niz procesnih nedostataka, i bez potpunog i pravilno utvrđenog činjeničnog stanja.
Prvo, došlo je do povrede odredbe člana 5. stav (1) Zakona o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata, koji propisuje da nakon podnošenja zahtjeva za legalizaciju, nadležni organ, u ovom slučaju grad Banjaluka, mora izvršiti uviđaj na licu mjesta, što u ovom predmetu nije urađeno.
Takođe, bilo je neophodno da se pouzdano i bez greške utvrdi da li je izgradnja spornog objekta započela prije stupanja na snagu Zakona o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata, koji je donesen u julu 2018. godine, ili poslije, što u ovom slučaju nije učinjeno.
Kako bi se u ovom slučaju donijela ispravna odluka u smislu člana 17. stav (2) Zakona o legalizaciji, s ciljem utvrđivanja potpunog i tačnog činjeničnog stanja, predmet je potrebno upotpuniti, između ostalog, i izjavama svjedoka o vremenu izgradnje predmetnog objekta, takođe, potrebno je saslušati i nosioca izrade urbanističko-tehničkih uslova.
S obzirom na pojačan interes javnosti, tražimo od gradonačelnika i nadležnih organa u Gradskoj upravi, da se ponovljeni postupak u ovom predmetu vodi uz striktno poštovanje zakona i zakonskih procedura, kako bismo ubuduće izbjegli slične situacije.
Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju podržava svaku incijativu za zakonito korištenje objekata, ali ne možemo podržati da se grubo krše propisi i donose ishitrena rješenja koja nisu u skladu sa Zakonom.
Autor: SRNA/ATV