Za vlast potez kojim se jača Republika Srpska, za opoziciju kockanje sa njenom sudbinom.
Priča o povratku Republici Srpskoj oduzetih nadležnosti, za sada je kamen spoticanja između dva bloka.
Iako i jedni i drugi tvrde da jesu za vraćanje nadležnosti, o tom, za oba bloka ključnom pitanju Srpske, ne postoji konsenzus, pa je pitanje – može li ga biti i koji bi model bio prihvatljiv za opoziciju?
Јednostran, hazarderski i opasan čin – tako najveća opoziciona stranka tumači recept SNSD-a za povratak Republici Srpskoj oduzetih nadležnosti.
Uoči posebne sjednice na kojoj će se o tome raspravljati, a po objavi materijala koji će biti na dnevnom redu, Glavni odbor SDS-a donio je odluku o učešću poslanika ove stranke u raspravi, na kojoj će se obratiti i predsjednik stranke Mirko Šarović.
SDS jeste za povrat nadležnosti, ali kako kaže Šarović, na odgovarajući način.
– Da, ali to mora da se uradi na transparentan i na način koji je moguć i dozvoljen. Znači, kroz procedure koje su dozvoljene, ne jednostrano. Јednostavno, to je dovođenje u opasnost Republike Srpske, njenog statusa – rekao je Šarović.
Koji model zagovara SDS i koji je to odgovarajući način, po završetku sjednice Glavnog odbora nije precizirano.
Šarović je ranije ponavljao da je dio nadležnosti prenesen glasanjem i u Narodnoj Skupštini, ali i u PS BiH, pa se postavlja pitanje da li bi sada bošnjački kadrovi bili spremni da svoj glas daju za vraćanje nadležnosti Srpskoj?
Član Predsjedništva SDS-a i poslanik te stranke u Narodnoj skupštini Nedeljko Glamočak precizira – konsenzus svih u Srpskoj jedini je način, ali je, tvrdi, nužan i dijalog sa drugom stranom.
– A to su stranke, politika sa druge strane, entitet Federacija BiH. Prvo treba tražiti mogućnost da se uđe u taj postupak, da postoji volja da se uopšte raspravlja o povratu nadležnosti, da se sa drugom stranom napravi konsenzus, odredi koji su to ciljevi, interesi, da se povrate te nadležnosti a da u isto vrijeme ne šteti funkcionisanju – navodi Glamočak.
Za SNSD-ovu Snježanu Novaković Bursać stav SDS-a je zabrinjavajući i čin je bježanja od teme. Govoreći o mogućnosti konsenzusa unutar Republike Srpske, kaže, treba graditi temelj za jedinstven dogovor, ali je i to teško, jer je, tvrdi, SDS na skupštinskom Kolegijumu bio protiv Dnevnog reda posebne sjednice.
– Da se u BiH imalo s kim razgovarati u proteklih 10 godina od kada je ova tema pokrenuta kroz NSRS, mi sigurno ne bismo došli u situaciju da Ustavni sud donosi onakve odluke kakve je donio i koje najdirektnije utiču na ekonomski razgvoj i opstanak Republike Srpske – katenjgorična je Novaković Bursać.
Bilo kakvo vraćanje Republici Srpskoj oduzetih nadležnosti, kroz dogovor sa Federacijom BiH nije moguće, tvrdi poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Srđan Mazalica.
Kaže, Srpska nema sagovornika ni za teme poput zatvaranja OHR-a ili odlaska stranaca iz Ustavnog suda BiH, a nije ga imala, podsjeća, ni nakon što je Narodna skupština usvojila zaključke o pokretanju inicijative za dijalog sa Federacijom BiH o ključnim otvorenim pitanjima.
– Mene čudi da SDS to sada potencira kao jedno od mogućih rješenja, a kada smo mi to predlagali, kada smo usvajali zaključke, oni nisu glasali za to. Јa bih podsjetio javnost da iz Federacije BiH nismo dobili nikakav odgovor – naglašava Mazalica.
Upravo u ranijim odlukama Narodne skupštine Republike Srpske Mazalica vidi uporište za model koji zagovara SNSD sa koalicionim partnerima.
Uz predsjednicu Republike, Vladu i srpskog člana Predsjedništva, iza materijala koji će biti na dnevnom redu posebne sjednice Narodne skupštine o vraćanju oduzetih nadležnosti stale su stranke vladajuće većine.
Među pet tačaka nalaze se četiri informacije o prenosu nadležnosti, ali i deklaracija o ustavnim principima kojom je, između ostalog, predviđeno proglašenje svih zakona koje je nametnula Kancelarija visokog predstavnika neustavnim.
Autor: RTRS