Josip Broz Tito jedna je od najkontroverznijih osoba u istoriji ovih prostora.
Bio je komunist i doživotni predsjednik SFRJ. Njegov društveni život manje-više je poznat, ali je njegova druga strana romantična – obavijena je velom tajni. Ono što je sigurno je da je volio žene. Ženio se četiri puta i imao najmanje toliko ljubavnica.
“Njegova prva supruga Ruskinja Pelagija Denisova Belousova – Polka imala je samo 13 godina kada su se upoznali u Kirgistanu za vrijeme Prvog svjetskog rata gdje je Tito bio ratni zarobljenik. Zarobljen je za Uskrs 1915. godine u Karpatima dok je ratovao pod vodstvom austrougarskog feldmaršala Svetozara Borojevića u karpatskim klancima. Borojevićeva vojska je teško poražena, a Tito je ranjen. Vjenčali su se iduće godine po pravoslavnim običajima, kad je Polka navršila 14 godina. Bila je zgodna i plaha, ali neobrazovana i bojažljiva osoba. Sredinom 1920. godine nastanili su se u Zagrebu gdje je Polka prvo bila kućanica, a kasnije je radila kao prodavačica u dućanu tvrtke Bothe i Ehrmann u Ilici. Živjeli su u velikoj neimaštini. Polka je rodila petero djece, no samo je sin Žarko ostao živ”, pojasnio je svojevremeno u razgovoru za Nacional publicist Miro Simčić. Pelagija Broz razvela se od Tita i 1929. kad je ovaj nakon Bombaškog procesa završio na robiji te se vratila u Sovjetski Savez. Ponovno su se sreli 1935. godine kad je izašao iz zatvora i otišao u Moskvu da pronađe sina Žarka.
“Tito je Žarka izvukao iz popravnog doma, a kada je u moskovskom hotelu Luks upoznao tajanstvenu Njemicu Annu Koening, 20 godina mlađu od njega, pomislio je da bi ona mogla dobro odgajati sina Žarka i oženio se njom”, pojasnio je Simčić. Anna Koening isto je radila za Kominternu kao Tito, a tajno ime joj je bilo Elza Lucija Bauer. U arhivu je pronađen njihov vjenčani list iz 1936. godine,, na kojem su ispisana njihova tajna imena – Friedrih Valter i Lucija Bauer. Bila je 22 godine mlađa od Tita. Njihov brak trajao je samo godinu dana. Ona je 1937. godine bila optužena da špijunira za Gestapo i strijeljana po kratkom postupku.
Potom je Titov život ušla Herta Has, koja je bila 24 godina mlađa od Tita. Upoznali su se u Parizu gdje je Tito već živio nakon što se preselio iz Beča. Početkom Drugog svjetskog rata rodila je sina Aleksandra – Mišu. Početkom rata Hertu Has uhapsili su u kući Ivana Krajačića Steve, tada veoma jake političke figure i, koji je i kasnije bio siva eminencija na Titovu dvoru. I završila je u ustaškom zatvoru.
“Dok je Herta Haas bila u zatvoru, Tito se u Beogradu spanđao s energičnom drugaricom Davorjankom Paunović-Zdenkom, koja je studirala francuski jezik na beogradskom filozofskom fakultetu. Bila je 29 godina mlađa od Tita, aktivna u ilegalnom pokretu, spretna i inteligentna, a pratio ju je glas vatrene žene, koja nije znala tiho voditi ljubav. Kad je u Zagrebu srela Tita, on ju opčinio šarmom, duhovitošću i položajem. Jednom su vodili ljubav u šatoru, a Davorjanka je urlala na sav glas tako da je cijela postrojba napustila položaje i otišla se hladiti u potok. Drugi put je Tita posjetila slovenska delegacija, no kad su se približili njegovom šatoru, čuli su njezino glasno stenjanje, okrenuli se i vratili se za sat vremena. Tito je bio dobro raspoložen i rekao im je: ‘Slovenci, Slovenci, kasnite, ali ništa zato, morao sam obaviti jedan ozbiljan posao’.
Njena ga je smrt jako pogodila
Tito je imao dobre živce, navodno je s njom vodio ljubav i dok su padale granate. Titova veza s Davorjankom Paunović trajala je od 1941. do 1946. godine, sve dok nije umrla od tuberkuloze. Njezina smrt jako ga je pogodila, a pokopana je po vlastitoj želji pokraj jedne od Titovih rezidencija, na Dedinju u Beogradu, kao partizanka – na osami i bez nadgrobne ploče”, kazao svojevremeno je Simčić.
“Titova peta žena Jovanka Budisavljević, 32 godine mlađa, umišljala je da je porijekom srpska kneginja koja vuče porijeklo od dinastije Nemanjića i cara Dušana Silnog”, nastavio je Simčić. “Postoje indicije po kojima je Stevo Krajačić doveo Jovanku na Titov dvor kako bi preko njega po nalogu sovjetskih tajnih službi mogao utjecati na Josipa Broza. Ona je već 1946. postala domaćica u njegovoj rezidenciji. Bila je lijepa i rasna, no bez uglađenih manira. Krajačić je imao nevjerovatno veliki utjecaj na nju – bio je njezin mentor, a zapravo je bio Rasputin Brozova dvora. Jovanka je ubrzo postala Titovom ljubavnicom, no osoblje ju je šikaniralo smatrajući je karijeristicom i neukom djevojčurom. Vjenčali u se tek 1952. godine, nakon ljubavničkog staža dugog nekoliko godina”, pojasnio je.
Pisalo se i o niz ljubavnica druga Tita. Među njima je Tatjana Okunjevska. S ruskom glumicom upoznao se u Moskvi kad mu je bio prikazan cjelovečernjak ‘Noć nad Beogradom’ s njome kao glavnom zvijezdom. Navodno je odmah osvojila maršala Jugoslavije koji joj je nudio da se rastane od pisca Borisa Gorbatova. Nudio joj je brak i govorio kako je izgubio glavu i da ne može živjeti bez nje, te joj je mjesecima slao crne ruže. No Tatjana je sve je izrazitije je otklanjala Titove vapaje jer je stupila u tajnu vezu s jugoslavenskim ambasadorom u Moskvi, crnogorskim Zagrepčaninom Vladom Popovićem.
Kratka ljubavna afera bila je i s gruzijskom atletičarkom, svjetskom rekorderkom u bacanju diska Ninom Dumbadze, kojoj sovjetske sportske vlasti nisu dopustile seobu u Beograd.
Zatim se zanio za prvakinjom newyorške Metropolitan opere Zagrepčankom Zinkom Kunc Milanov za koju Simčič piše da je ‘njegov nikad ostvareni san – ljubav prema opernoj divi Zinki Kunc”. Navodno je na njezinu molbu streljanja bio pošteđen kasnije čuveni dirigent Lovro Matačić. Posljednjih godina života, iako je bio je u braku s Jovankom pripisivala mu se naklonost prema opernoj divi, Splićanki Gertrudi Munitić (a što je ona odlučno opovrgavala) i s maserkom Darjanom Grbić, piše 24sata.
Izvor: Srpskainfo