U Gradišci je obilježeno 29 godina od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije u hrvatskoj zločinačkoj akciji Bljesak. Za samo 36 časova protjerano je 15.000 Srba, ubijeno 283 ljudi, od kojih 107 civila među kojima i 12 djece.
Predsjednik Srpske Milorad Dodik istakao je da je najgore što niko nije odgovorao za zločin nad Srbima u Zapadnoj Slavoniji.
– Ali je važno da se mi okupljamo svake godine i pokazujemo pijetet stradalim Srbima. Nastavićemo da gradimo budućnosti u skladu sa našim interesima – rekao je Dodik.
Ponovio je da je srpski narod najviše stradao na prostoru bivše SFRЈ.
– Izborili smo se za naša prava i našu Republiku Srpsku. Naša zemlja je Srpska, kao i Srbija – rekao je Dodik na obilježavanju.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić rekao je da je put spasa na rijeci Savi postao put nasilja i smrti i da je to najveća opomena, te da su danas potrebni jedinstvo, kao i jačanje Republike Srpske i njenih institucija.
– Ovo je najveća opomena da trebamo biti budni uvijek i da buduće generacije grade mostove suživota i vodeći računa o identitetu – istakao je Adžić u obraćanju na današnjem obilježavanju u Gradišci.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković istakao je u obraćanju da je važno da se podrži projekat vizuelnog arhiva srpskog stradanja jer svijet treba da vidi kolektivnu srpsku žrtvu i da su Srbi opet ti koji gledaju u budućnost.
Predsjednik Udruženja Srba protjeranih iz zapadne Slavonije Krsto Žarković rekao je danas u Gradišci da je u prvom egzodusu 1991. godine prostor zapadne Slavonije napustilo 68.000 Srba pod pritiskom hrvatskih snaga.
Žarković je u obraćanju na obilježavanju 29 godina od egzodusa Srba u hrvatskoj akciji “Bljesak” rekao da je danas u zapadnoj Slavoniji, prema popisu Hrvatske, oko 17.000 Srba, od kojih najmanje 10.000 ne živi na tom području.
Kod spomen-obilježja u Gradišci danas su položeni vijenci i cvijeće za srpske civile i vojnike iz zapadne Slavonije poginule u hrvatskoj zločinačkoj akciji “Bljesak”.
Vijence su položili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić, delegacija Narodne skupštine Srpske, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH, vicekonzul Konzulata Srbije u Banjaluci, srpski predstavnici u institucijama BiH, rukovodstvo Gradiške i susjednih gradova i opština.
Na spomen-obilježje vijence su položile i porodice Srba stradalih u zapadnoj Slavoniji, te predstavnici Udruženja Srba protjeranih iz zapadne Slavonije, udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, delegacija Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, te predstavnici gradskih udruženja i građana.
Prethodno je služen pomen za 283 ubijena Srbina u ovoj zločinačkoj akciji.
Obilježavanju su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić, ministar trgovine i turizma Denis Šulić, delegacija Narodne skupštine Srpske, srpski predstavnici u institucijama BiH.
Prisustvovali su i predsjednici Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović, Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Rajilić, Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac, rukovodstva Gradiške i susjednih gradova i opština.
Agresiju na srpsku oblast Zapadna Slavonija, koja je tada bila u sastavu Republike Srpske Krajine i pod zaštitom UN izvršile su hrvatska vojska i policija 1. maja 1995. godine.
Autor: RTRS
Foto: RTRS